27. května 2013 16:45 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Dvě děti a dost, nařídili v Barmě muslimům. Jako za dob junty

Děvčátko v Rangúnu se symboly opoziční Národní ligy pro demokracii | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Děvčátko v Rangúnu se symboly opoziční Národní ligy pro demokracii | foto: ČTK

RANGÚN Vůdkyně barmské opozice a nositelka Nobelovy ceny za mír Aun Schan Su Ťij odsoudila rozhodnutí barmské vlády zakázat rodinám z muslimského menšinového etnika Rohingů mít víc než dvě děti. Jak bude "politika dvou dětí" uplatňována, není jasné.

Nařízení vyvolává další obavy z tažení proti muslimským Rohingům v Barmě, které OSN označuje za jedny z nejvíce pronásledovaných lidí na světě.

Su Ťij, která se doposud k vládní politice vůči muslimské menšině příliš nevyjadřovala, to označila za diskriminační opatření, které je nelegální a porušuje lidská práva.  Úřady omezení vydaly pro dvě města v Arakanském státě. Týká se pouze muslimských rodin, většinových buddhistů v oblasti nikoli.

Etnické čistky
Podobné rozhodnutí vydala v minulosti barmská vojenská junta, která nařídila "prosazovat mezi muslimy monogamii a nutit je nemít více než dvě děti". Vojenský režim vystřídala v roce 2011 vláda stávajícího prezidenta Thein Seina, která zahájila v zemi demokratické reformy. Tato vláda nicméně minulý týden opatření omezující porodnost ve dvou západobarmských okresech s velkým procentem muslimské menšiny "znovu schválila".

V Barmě je Rohingům, kterých v této šedesátimilionové zemi žije asi 800.000, upíráno občanství a jsou považováni za nelegální přistěhovalce z Bangladéše. Mezinárodní organizace Human Rights Watch nedávno obvinila Barmu z "etnických čistek" namířených proti Rohingům.

Spálená země

Loni v červnu a říjnu se stal Arakanský stát dějištěm krvavých střetů mezi menšinovými muslimy a většinovými buddhisty. Násilnosti si vyžádaly kolem 200 lidských životů a vyhnaly z domovů na 120.000 muslimů. Jednou z příčin konfliktu je prý i příliš velký populační růst Rohingů.

ČTK, Lidovky.cz