6. dubna 2019 14:06 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Dvě exploze na východě Afghánistánu zabily tři lidi. Oběťmi se staly dvě ženy a dítě

(ilustrační snímek) EXPLOZE | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy (ilustrační snímek) EXPLOZE | foto: Reuters

Dželálábád/Afghánistán Dvě exploze si dnes vyžádaly tři mrtvé a 20 zraněných v Dželálábádu, správním středisku afghánské provincie Nangarhár. Oběťmi se staly dvě ženy a jedno dítě, řekl agentuře Reuters zdroj z vedení regionální nemocnice. Mluvčí provinční vlády upřesnil, že mezi zraněnými je osm příslušníků bezpečnostních sil. Původ výbuchů není jasný, k incidentu se zatím nikdo nepřihlásil.

V roce 2015 se v Nanganháru u prostupné hranice s Pákistánem objevili bojovníci hnutí Islámský stát (IS), které se stalo jednou z nejnebezpečnějších militantních skupin v Afghánistánu. Boje mezi ozbrojenými skupinami a mezi hnutím Tálibán a vládními silami v zemi v minulých týdnech zesílily.

Přímá kontrola Tálibánu

Při dnešním útoku na policejní kontrolní stanoviště v severní provincii Saripúl zabili členové Tálibánu nejméně čtyři policisty a pět dalších zranili, informovala agentura AP. Mluvčí provinčního policejního šéfa severní provincie Ghazní sdělil, že bojovníci Tálibánu dnes zaútočili také na několik kontrolních stanovišť v dané oblasti. O život přišli tři policisté a sedm dalších bylo zraněno. Při přestřelce policisté zabili sedm radikálů.

Hnutí Tálibán, které v roce 2001 svrhla mezinárodní koalice vedená Spojenými státy, bojuje proti cizím vojskům v Afghánistánu a snaží se svrhnout Západem podporovanou afghánskou vládu.

Vláda v Kábulu má pod kontrolou čím dál menší část afghánského území. Podle zprávy, kterou na konci ledna zveřejnil úřad amerického zvláštního generálního inspektora pro obnovu Afghánistánu (SIGAR) držela vláda asi 54 procent ze 407 okresů. Zbytek Afghánistánu je buď pod přímou kontrolou Tálibánu, nebo se o něj bojuje.

ČTK

Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek
Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek

V Česku klesá počet porodů císařským řezem a také dětí s nízkou porodní váhou. Tyto informace zazněly na tiskové konferenci věnované perinatální péči v ČR. Příznivé zprávy souvisí s nižším počtem vícečetných těhotenství i dobré perinatální péči.