Pátek 6. prosince 2019svátek má Mikuláš 1 °C polojasno Předplatné LN
1. května 2017 7:04 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Džihádisté z Číny. Aby bojovali za Islámský stát, cestují do Sýrie přes 4500 kilometrů

Členové Turkistánské islamistické strany v Sýrii. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Členové Turkistánské islamistické strany v Sýrii. | foto: ČTK

PRAHA Mnoho z nich neumí arabsky a jejich působení v Sýrii je většině lidí neznámé, ale čínští bojovníci z Turkestánské islámské strany jsou dobře organizovaní a schopní bojovníci. Hrají důležitou roli v pozemních bojích proti Bašáru Asadovi na severu Sýrie.

Od začátku občanské války v roce 2011 přišlo do Sýrie tisíce bojovníků z Číny. Někteří se připojili k Al-Nusře, někteří se přidali k Islámskému státu (IS) nebo k jiným skupinám bojujícím proti syrskému režimu. Většina se ale přidává k Turkestánské islámské straně (TIP), řazené mezi teroristické organizace.

Podobně jako další džihádistické skupiny, i TIP usiluje o svržení Asadova sekulárního režimu a jeho nahrazení islamistickou vládou, píše americký server stripes.com.

Ujgurští bojovníci

Autonomní oblast Sin-ťiang

Autonomní oblast Sin-ťiang

Turkestán, případně Východní Turkestán, je historický název dnešního autonomního regionu Sin-ťiang, zabírající značnou část území severozápadní Číny. V Sin-ťiangu tradičně tvořili většinovou národnost muslimští Ujguři, v posledních letech se ale v regionu na jejich úkor vytrvale zvyšuje počet Chanů - dominantního etnika v Číně. A právě někteří Ujgurové se vydávají do Sýrie přidat se ke skupinám bojujícím proti Asadovi. Podle nadace New America jen pro IS je Sin-ťiang jedním z hlavních území pro nábor rekrutů - hned po Saudské Arábii a Libyi.

Podle jednoho z členů extremistické skupiny Jund al-Aqsa jsou členové TIP „nejvíce loajální a tváří v tvář smrti nebojácní“ bojovníci, kteří jsou v terénu „odvážní jako lvi“, uvádí v Číně nedostupný server uyghurpress.com.

Rostoucí počet bojovníků ze Sin-ťiangu v Sýrii vede k větší spolupráci mezi syrskými a čínskými zpravodajskými službami. Jejich zapojení do bojů také přichází v době, kdy se Čína stává spolu s Ruskem jedním z hlavních podporovatelů Asada. Rusko spolu s Čínou již několikrát v Organizaci spojených národů vetovalo návrhy na uvalení mezinárodních sankcí na Sýrii, naposledy na konci února.

Například podle serveru Radio Free Asia (RFA) ale motivace Ujgurů není v první řadě náboženská, ale je to reakce na to, jakým způsobem Číňané Sin-ťiang spravují.

Podle kritiků vláda omezuje práva Ujgurů a uplatňuje tvrdé restrikce namířené proti islámu, který přitom v regionu uznává většina obyvatel. Amnesty International informovala, že úřady kriminalizují a omezují činnosti, které se dají zařadit mezi „nenásilné projevy kulturní identity“ a zavírají školy (madrasy) a mešity. Například v roce 2014 bylo také muslimským úředníkům zakázáno držet během ramadánu půst a na některých místech byly vydány zákazy nošení tradičního oblečení nebo plnovousů ve veřejné dopravě.

IS toho využívá - na propagačních videích sloužících k náboru rekrutů „sedí mladí Ujguři v čisté madrase a učí se o islámu. A to je přesně jenda z těch věcí, co v Sin-ťiangu dělat nemohou,“ píše RFA. Podle kritiků čínské vlády se tedy nedá říci, že by Ujguři aktivně vyhledávali „džihád“, ale spíše utíkají před represivními nařízeními.

Lidovky.cz
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...