Pondělí 3. srpna 2020svátek má Miluše 19 °C občasný déšť Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Ebola se nepřestává šířit. Guinea uzavřela hranice se dvěma státy

Ošetřovatelé Samaritan’s Purse dezinfikují ostatky. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ošetřovatelé Samaritan’s Purse dezinfikují ostatky. | foto: Reuters

KONAKRY Guinea a Zambie zavádějí opatření, která mají zabránit šíření nákazy virem ebola. Západoafrická Guinea nechala uzavřít hranice se sousedními státy Libérií a Sierrou Leone. Jihoafrická Zambie pak oznámila, že zakáže vstup na své území lidem cestujícím ze zemí, kde se virus šíří, a místní obyvatelé nebudou smět do těchto zemí cestovat.

Podle posledních údajů Světové zdravotnické organizace (WHO) se během posledních dní virem nově nakazilo 68 lidí - 38 z nich v Libérii a 26 v Sierra Leone. V Guineji žádní nově nakažení hlášeni nebyli, celkem tam ale zemřelo už 367 lidí. Smrtelnému virovému onemocnění podlehlo v západní Africe od února 961 lidí, nakazilo se jich 1779.

Stav nouze v západní Africe

Mezinárodní zdravotnická organizace (WHO) vyhlásila kvůli šíření eboly v západní Africe stav nouze s mezinárodním dopadem na veřejné zdraví.

Nakažený americký doktor se připravuje na převoz do USA

Další nakažené virem eboly ohlásila Nigérie, kde prezident Goodluck Jonathan vyhlásil kvůli epidemii stav nouze. Nákaza se tam potvrdila už u devíti lidí, 139 dalších je kvůli podezřelým příznakům v karanténě.

Kvůli šíření eboly v západní Africe vyhlásila WHO stav ohrožení, což jí po celém světě umožňuje vyhlašovat karanténu, zavírat hranice nebo omezovat mezinárodní cestovní ruch. Epidemie je podle odborníků nejhorší od chvíle, kdy byla ebola před téměř 40 lety poprvé identifikována u člověka. První případ už léčí také zdravotníci v Evropě - ve Španělsku pečují o duchovního, který se v Africe virem nakazil.

Ebola je virové onemocnění způsobující vysokou horečku a krvácení. Není proti němu zatím žádný lék ani vakcína, takže úmrtnost je vysoká.

,

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...

Byt 3+1 v širším centru Plzně
Byt 3+1 v širším centru Plzně

Kardinála Berana, Plzeň - Jižní Předměstí
11 500 Kč/měsíc