Pondělí 15. července 2024, svátek má Jindřich
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Egypt odebral licence 16 firmám kvůli pouti do Mekky, klienti měli běžná víza

Poutníci do Mekky odpočívají poté, co rituálně „ukamenovali Satana“. (18. června 2024) foto: ČTK

Egyptský premiér Mustafá Madbúlí v sobotu nařídil, aby bylo zbaveno licence šestnáct cestovních kanceláří. Manažeři budou předáni ke stíhání v souvislosti se smrtí stovek egyptských poutníků do Mekky v Saúdské Arábii. Cestovní kanceláře totiž braly klienty na běžná víza, nikoli oficiální pro poutníky. Ti tak neměli vhodné ubytování, ani lékařskou péči.
  22:14

Při letošní velké pouti do Mekky zahynulo přes 1000 lidí, mnozí z nich v důsledku extrémního vedra. Mezi mrtvými bylo podle jednoho z arabských diplomatů, citovaného agenturou AFP, 658 Egypťanů. Většina z těch, kteří zemřeli, byli neregistrovaní poutníci, píše se v prohlášení egyptských vyšetřovatelů.

Podle krizové jednotky pověřené vyšetřením případu zmíněné cestovní kanceláře, které pouť zařizovaly, braly klienty do Saúdské Arábie na běžná víza k soukromým návštěvám země, nikoli na oficiální víza pro poutníky, jež umožňují přístup do Mekky. Svým klientům navíc neposkytly lékařské ani žádné další služby.

Podle agentury Reuters lékařská pomoc poskytovaná saúdskoarabskými úřady ke zmírnění útrap pouti není určená pro osoby cestující s běžným vízem. Poutníci, kteří zemřeli, navíc museli projít pouští u Mekky, aby se vyhnuli zatčení nebo deportaci, uvádí se v prohlášení vyšetřovatelů.

Egyptské úřady rovněž sdělily, že uvedené cestovní kanceláře nenašly poutníkům „vhodné ubytování“, což způsobilo „jejich vyčerpání kvůli vysokým teplotám“.

Přes padesát stupňů Celsia

Podle saúdskoarabských úřadů se letos velké pouti (hadždže) zúčastnilo přibližně 1,8 milionu poutníků, z toho 1,6 milionu ze zahraničí. Při modlitbách na kopci Arafát rtuť teploměru vystoupala na 46 stupňů a podle AFP teploty v nejposvátnějším městě islámu místy dosahovaly až 51,8 stupně Celsia.

Hadždž je jedním z pěti pilířů islámu a každý muslim, který si to může dovolit, musí posvátnou pouť vykonat alespoň jednou za život v době určené muslimským kalendářem, který vychází z lunárních cyklů. Poutě se každoročně pokoušejí zúčastnit desítky tisíc věřících bez potřebných povolení, která jsou udělována podle kvót a jsou spojena s řadou nákladů.

Autoři: ,