Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Egypt se probudil do nové éry, tisíce lidí slaví abdikaci prezidenta

Svět

  8:16aktualizováno  12:27
KÁHIRA - Statisíce lidí v Káhiře i v dalších egyptských městech v noci na dnešek slavily abdikaci prezidenta Husního Mubaraka. Prezident v pátek po osmnácti dnech masových protestů a po téměř třiceti letech v úřadu odstoupil z funkce. Jeho pravomoci podle viceprezidenta Umara Sulajmána převzala armáda, která ale zatím konkrétní kroky předání moci nezveřejnila.

Oslavy v Káhiře foto: Reuters

Demonstranti na hlavním káhirském náměstí Tahrír (Osvobození) jsou podle agentury AP nejednotní ohledně svého dalšího počínání. Někteří začali náměstí opouštět, jiní však vyčkávají na další postup armády.

Čtěte více

Po oznámení, že prezident Mubarak odstupuje, celou noc nad egyptskou metropolí vybuchovaly ohňostroje, v ulicích vlály egyptské vlajky a lidé zpívali, tančili a zvedali nad hlavu děti. "Egypt je volný," znělo v ulicích. "Tohle je předpokládaný konec každého diktátora," řekl podle serveru BBC jeden z demonstrantů. Oslavy se konaly i v Alexandrii nebo Asijútu na severu země. Zde lidé podle BBC stříleli do vzduchu. Mnozí kavárníci ve svých podnicích při nočních oslavách rozdávali nápoje zdarma.

Oslavy v Káhiře

Podle agentury AFP dnes vojsko kolem káhirského náměstí Tahrír začalo odstraňovat některé barikády a zátarasy z ostnatých drátů. Z ulic začaly mizet ohořelé vraky aut, které zde zůstávaly po dřívějších střetech demonstrantů s pořádkovými silami. Tanky stojící v ulicích směrem k náměstí se přesunuly na kraj vozovky a uvolnily cestu.

Na náměstí Tahrír, které bylo centrem dosavadních protestů, se ráno znovu shromáždily tisíce lidí. Někteří demonstranti chtějí na náměstí dál tábořit, dokud se jim nedostane jasných záruk, že jejich volání po demokracii bude vyslyšeno.

"Musíme vidět, jak armáda zorganizuje demokratický přesun moci. Musíme počkat a dívat se," řekl Alí Muhammad, manažer prodeje, který teď prakticky žije na náměstí.Jiní však sbalili improvizované stany a vydali se domů.


'Lid svrhl režim'
Egyptské úřady dnes oznámily, že Suezský průplav je otevřen pro námořní dopravu a jeho provoz normálně pokračuje. Obsluha průplavu tento týden stávkovala a v nedalekém městě Port Saíd se konaly protesty. "Revoluce z 25. ledna zvítězila. Mubarak odstupuje a armáda vládne," oznámil napsal dnes egyptský deník Al-Gumhúríja. "Lid svrhl režim" a "Revoluce mládeže donutila Mubaraka odejít", citovala agentura Reuters titulky z první strany listu Al-Ahrám. Egyptská státní televize, dosavadní bašta stoupenců Mubarakova režimu, začala vysílat reportáže z oslav po celé zemi.

Oslavy v Káhiře

Viceprezident Umar Sulajmán v pátek oznámil, že Mubarak předal pravomoci nejvyšší vojenské radě, jejíž hlavou je ministr obrany Muhammad Husajn Tantáví. Ještě ve čtvrtek přitom Mubarak v televizním projevu tvrdil, že viceprezidentovi svěří jen část svých pravomocí a že si prezidentský úřad hodlá podržet až do řádných zářijových voleb. Vojenská rada se podle televize Al-Arabíja chystá rozpustit vládu a pozastavit činnost parlamentu. Vládnout chce ve spolupráci s hlavou ústavního soudu.

Co bude dál

Přes očekávání demokratických změn v egyptských ulicích je podle analytiků citovaných AP další vývoj přinejmenším nejistý. Armáda jako dosud nejmocnější instituce v zemi podle nich využila nepokojů k upevnění své pozice a za použití síly a vztahů s veřejností pomohla ke zrodu situace podobající se "měkkému převratu".

Svět si ale klade otázku, co bude dál. Opozici kromě Západem uznávaného Muhammada Baradeje chybí charismatická osobnost. "O egyptských osobnostech u nás není příliš povědomí. Kromě Mohammeda Baradeje a Omara Sulejmána se v souvislosti s politickým děním v Egyptě mluví i o dalších osobnostech – i když ty nemají výraznou širší podporu společnosti. Jsou jimi například Ajmán Núr stojícího v čele liberální strany "Zítřek", Sajjíd al-Badáwí stojící v čele liberální strany "Wafd", různé mladší osobnosti z okruhu protestního hnutí "Kifája" (Dost) a pak jsou tu různí představitelé Muslimského bratrstva v čele s jeho předsedou Muhammadem Badí´m", řekl serveru Lidovky.cz politolog a právník z Ústavu mezinárodních vztahů Marek Čejka.

Ve svém druhém pátečním prohlášení armáda podle agentury AP zdůraznila, že nebude u moci dlouho. Podotkla, že ozbrojené síly nejsou náhradou legitimní vlády, další plány prý ale nenaznačila.

Události v Egyptě sledují pozorně také další severoafrické, arabské i východní země. Napodobit egyptské protivládní protesty se chtějí pokusit v Alžírsku. Na oznámení o Mubarakově demisi dnes podle agentury Reuters v úvodníku deníku China Daily poprvé reagovala také Čína. List zdůraznil nutnost sociální stability a nastolení pořádku. Podle agentury AFP se textu vyhnul zmínkám o důvodech povstání a slovo demokracie se v něm neobjevilo ani jednou.

Autoři: ,

Kdy dát dětem první kapesné a kolik?
Kdy dát dětem první kapesné a kolik?

Kdy je vhodný čas dávat dětem kapesné a v jaké výši? To jsou otázky, které řeší snad každý rodič. Univerzální odpověď však neexistuje. Je ale...