Pátek 30. července 2021, svátek má Bořivoj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Egypt svolal summit ke Gaze

Svět

  17:09aktualizováno  18. ledna 11:50
KÁHIRA - Egyptský prezident Husní Mubarak svolal na neděli do Šarm aš-Šajchu summit zaměřený na řešení situace v pásmu Gazy, uvedla agentura AFP s odvoláním na diplomatické zdroje. Mezi pozvanými jsou podle agentury Reuters francouzský prezident Nicolas Sarkozy, španělský premiér José Luis Zapatero, předseda palestinské autonomie Mahmúd Abbás a generální tajemník OSN Pan Ki-mun. Pozváno bylo i české předsednictví EU.

Izraelské útoky na pásmo Gazy. foto: AFP

Toto předsednictví bude zastupovat český premiér Mirek Topolánek a ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, kteří do Káhiry odletěli dnes dopoledne. Ze summitu pak odcestují do Izraele.

K dalším pozvaným hostům patří britský premiér Gordon Brown a jeho italský kolega Silvio Berlusconi. Pozvaná německá kancléřka Angela Merkelová se omluvila. Pozván byl i předseda turecké vlády Recep Tayyip Erdogan, protože jeho země má v dosavadní snaze o příměří konstantní roli. Nebyl pozván izraelský premiér Ehud Olmert, řekl AFP diplomatický zdroj.

Bude se hledat řešení pro příměří
Účastníci summitu se budou snažit nalézt možné způsoby dosažení příměří. Pokud ale do té doby Izrael přistoupí k jednostrannému zastavení bojů, o němž bude bezpečnostní kabinet židovského státu jednat dnes večer, obsah schůzky se podle západních diplomatů může výrazně změnit.

Zástupci militantního hnutí Hamas, které Gazu spravuje, nicméně dali najevo, že by jednostranné příměří vyhlášené Izraelem nerespektovali. Požadují uzavření dvoustranného příměří, které by zahrnovalo i otevření hraničních přechodů do Gazy.

Egypt: Izrael by měl okamžitě zastavit operace
Mubarak také v televizním projevu znovu vyzval Izrael k ukončení bojů v Gaze. "Požaduji, aby Izrael okamžitě zastavil vojenské operace. Od jeho vůdců žádám okamžité a bezpodmínečné příměří a plné stažení izraelských jednotek z pásma," řekl.

Prezident nicméně jednoznačně odmítl možnost, že by na egyptském území byli rozmístěni mezinárodní pozorovatelé, kteří by hlídali hranice Gazy a dohlíželi na to, že tudy nejsou pašovány zbraně do palestinské enklávy. "Egypt nikdy nepovolí přítomnost zahraničních pozorovatelů na svém území," prohlásil Mubarak. "To je červená linie a já nedovolím, aby byla překročena," dodal.

Izraelská ofenziva v Gaze si za tři týdny vyžádala 1150 palestinských a 13 izraelských obětí. Egypt se snaží zprostředkovat mírová jednání mezi oběma stranami konfliktu, zatím se mu ale nepodařilo dojednat příměří.
Autor: