Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Egypt zabil exprezidenta Mursího, tvrdí Erdogan. Chce nechat soudit vedení země

Svět

  17:01aktualizováno  17:08
ISTANBUL/KÁHIRA - Turecko bude požadovat, aby vedení Egypta bylo souzeno za smrt egyptského exprezidenta Muhammada Mursího, který v pondělí v Káhiře u soudu zkolaboval a následně zemřel. Prohlásil to ve středu turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, který podle tureckých médií též uvedl, že Mursí (67) byl zabit. Mursí, který byl v soudní síni kvůli obvinění ze špionáže a spiknutí, zemřel podle egyptských úřadů na infarkt.

Turecký prezident Erdogan. foto: Reuters

„Muhammad Mursí bojoval o život na zemi v soudní síni 20 minut, aniž mu úřady pomohly. Proto říkám, že Mursí nezemřel přirozenou smrtí, ale byl zabit,“ prohlásil ve středu Erdogan. Dodal, že požádá Organizaci islámské spolupráce (OIC), aby „udělala, co je třeba“. O smrti Mursího chce turecký prezident hovořit i na summitu zemí G20 příští týden v Japonsku. „Uděláme, co je potřeba, aby Egypt soudily mezinárodní soudy,“ řekl také Erdogan.

Mursí dostal infarkt, tvrdí státní televize. Tělo bylo pochováno vedle dalších členů Muslimského bratrstva

Mursí se stal v roce 2012 prvním demokraticky zvoleným prezidentem Egypta po pádu autoritářského režimu prezidenta Husního Mubaraka, do voleb šel jako kandidát organizace Muslimské bratrstvo. V červenci 2013 Mursího svrhla armáda v čele s tehdejším ministrem obrany Abdal Fattáhem Sísím, který byl poté zvolen prezidentem a od roku 2014 zemi vládne tvrdou rukou.

Exprezident Mursí byl zvolen prezidentem ve volbách v roce 2012. V roce 2013 ho...
Muhammad Mursí na vrcholu svých sil v roce 2013.

Mursí byl diabetik a měl vysoký tlak

Mursí, který byl už dříve odsouzen v několika kauzách, mimo jiné za špionáž pro Katar na doživotí, byl diabetik a měl vysoký krevní tlak. Podle egyptských úřadů se mu dostávalo péče v soukromé nemocnici v Káhiře, jeho příznivci naopak tvrdí, že úřady péči o něj zanedbávaly.

Muslimské bratrstvo, které egyptské vedení od konce roku 2013 považuje za teroristickou organizaci, už v pondělí označilo Mursího smrt za vraždu. Spekulace o příčině Mursího smrti se rozproudily v úterý na sociálních sítích po jeho pohřbu, který byl podle některých uspěchaný. Podle Mahmúda Rifaata z evropského institutu pro mezinárodní vztahy a právo způsob Mursího pohřbu odporoval egyptské tradici. Mursí byl pohřben brzy ráno ještě za tmy a za přítomnosti pouze dvou synů, nikoli manželky.

K transparentnímu vyšetření Mursího smrti vyzvala také organizace Amnesty International a Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva (OHCHR). Egyptské ministerstvo zahraničí ve středu označilo výzvu mluvčího OHCHR k „rychlému, nestrannému, důkladnému a transparentnímu vyšetření“ Mursího smrti za nepřijatelnou a zpolitizovanou.

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...