Čtvrtek 20. února 2020svátek má Oldřich -1 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Egypťané schválili islamistickou ústavu, volila však jen třetina lidí

Egypt volí novou ústavu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Egypt volí novou ústavu | foto: Reuters

KÁHIRA  Referendum v Egyptě schválilo novou kontroverzní ústavu. Podle oficiálních výsledků, které v úterý zveřejnila volební komise, se pro základní zákon vyslovilo 63,8 procenta zúčastněných voličů. Hlasovalo se ve dvou etapách - minulé dvě soboty.

Podle opozice ústava nechrání dostatečně práva žen a křesťanské menšiny a povede k přílišné islamizaci země. Opozice také zpochybňuje průkaznost referenda kvůli slabé účasti - 32,9 procenta.

Příliš nízká účast?
Navrhovatelé ústavy - islamisté z Muslimského bratrstva - doufali, že referendum vyjádří souhlas nezpochybnitelné většiny národa. Nynější výsledek se slabou účastí začíná být označován za nedostatečný, což komplikuje uklidnění egyptské politické krize.

Opozice také tvrdí, že hlasování provázelo mnoho podvodů. Po četných protestech pak své stoupence vyzvala, aby přišli k urnám a vyslovili se proti ústavě. Nicméně po sečtení hlasů oznámila, že nemíní kvůli výsledkům pořádat další demonstrace. "Výsledky byly opravdu divné. Žádná změna v procentech (oproti předběžným výsledkům) ukazuje, že žádná naše stížnost nebyla vzata v úvahu," řekl mluvčí opozičního uskupení Fronty národní spásy Chálid Daúd.

V úterý oznámené konečné výsledky odpovídaly neoficiálním číslům, které v pondělí zveřejnilo Muslimské bratrstvo. Ústavu odmítli voliči pouze ve třech provinciích - v Káhiře (proti bylo 57 procent lidí) a severně od ní v Kafr aš-Šajchu (51 procent) a v Gharbíji (52 procent). V Gharbíji je velké průmyslové město a bašta opozice Mahalla.

Očekává se, že prezident Muhammad Mursí vypíše na začátek příštího roku nové volby, které se budou konat už podle nové ústavy

,
Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!