Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Egypťané se opět bouří, Mubarak i s rodinou prchnul z Káhiry

Svět

  21:55aktualizováno  11. února 17:01
KÁHIRA/PRAHA - Egyptská armáda dopoledne podpořila setrvání hlavy státu ve funkci a opozici přislíbila zrušení výjimečného stavu. Zároveň vyzvala demonstranty, aby se rozešli domů. To ale vedlo ke zcela opačné reakci. Organizátoři slíbili, že osmnáctý den odporu bude největší přehlídkou rozhořčení lidí nad neochotou prezidenta vzdát se úřadu. Na náměstí Tahrír se shromáždily statisíce lidí a protestuje se i v dalších velkých městech. Prezident i s rodinou opustil Káhiru.

Protesty na náměstí Tahrír foto: Reuters

Egyptský prezident Husní Mubarak odcestoval i s rodinou z vojenské letecké základny na předměstí Káhiry do letoviska Šarm aš-Šajch na pobřeží Rudého moře. Oznámila to dnes televizní stanice Al-Arabíja, která zprvu tvrdila, že Mubarak opustil Egypt a zamířil na neznámé místo.

Houstnoucí davy

Armáda v prohlášení přenášeném státní televizí slíbila, že zajistí "legislativní změny nutné k uskutečnění svobodných a spravedlivých prezidentských voleb". Armáda také podpořila Mubarakovo rozhodnutí předat pravomoci do rukou viceprezidenta a slíbila svobodné a spravedlivé volby.

"To, že se armáda postavila na stranu Mubaraka není zas tak překvapivé. Mubarakův režim se celou dobu své existence o armádu a bezpečnostní složky opíral a Mubarak sám z řad armády přišel. Po celou dobu svého prezidentského období byl také jejím nejvyšším velitelem. Samozřejmě že i v armádě jsou různé skupiny a generace důstojníků a může mezi nimi probíhat boj o moc. Je ale otázka, zda v případě skutečného vyhrocení situace a vypuknutí násilné revoluce bude armáda nadále bránit status quo a začne ve velkém střílet do lidí, nebo se začne chovat pragmatičtěji", řekl serveru Lidovky.cz politolog a právník z Ústavu mezinárodních vztahů Marek Čejka.

Zákon o výjimečném stavu platí od roku 1981, kdy se prezident Husní Mubarak ujal úřadu. Podle demonstrantů ho úřady používají k potírání opozice.


Prezident ve čtvrtek promluvil k národu v okamžiku, kdy statisíce

Klíčové pravomoci si Mubarak ponechal

Husní Mubarak ve čtvrtečním projevu k národu několikrát zopakoval, že lituje nevinných obětí násilností, které posledních 14 dní svírají především egypstkou metropoli Káhiru. "Zasadím se o vyšetření násilností a potrestání viníků," uvedl Mubarak. Svá slova také směřoval na mladé Egypťany, jejichž názoru si prý váží.

"Zavazuji se dodržovat a chránit ústavu a hájit zájmy lidu, dokud moc nebude předána tomu, kdo bude zvolen v zářijových svobodných a transparentních volbách," řekl Mubarak.

Zmínil se také o ústavních dodatcích, které připravují odborné výbory. Mezi nimi také novelu výkonu prezidentského úřadu, tu ovšem blíže nespecifikoval. Spekuluje se tak o tom, že do ústavy potřebuje prosadit zákony, které by ho ochránily v momentě, kdy prezidenstké křeslo opustí. Tomu by nahrávalo i tvrzení, podle něhož neplánuje Egypt opustit: "Já i můj syn hrdě zemřeme v Egyptě."

Mubarak rovněž nezrušil výjimečný stav, protože k tomu zatím nejsou "příznivé podmínky".

demonstrantů v Káhiře a Alexandrii čekaly zprávu o jeho odchodu. Mubarak ale nic takového neučinil, pouze svěřil některé, blíže nespecifikované prezidentské pravomoce viceprezidentovi Umaru Sulajmánovi.

Asi dva tisíce demonstrantů se pak v noci na dnešek z centrálního káhirského náměstí Tahrír přesunulo k nedaleké televizní budově, kolem které vytvořili živý řetěz.

Svět napjatě čeká, co bude dál
Muhammad Baradej, jeden z hlavních vůdců egyptské opozice, v reakci na čtvrteční projev prezidenta Husního Mubaraka vyzval armádu, aby zemi spasila. "Egypt exploduje. Armáda musí okamžitě zemi zachránit," napsal Baradej v sociální síti Twitter.

V centru nepokojů na náměstí Tahrír (Osvobození) a v okolí podle zahraničních zpravodajů čekalo na Mubarakův projev až 3 miliony jeho odpůrců. Mezi protestujícími vyvolal projev zklamání a rozhořčení, mnozí měli v očích slzy vzteku. Očekávání rezignace bylo veliké, lidé prý už tipovali, kterou zemi si Mubarak zvolí pro svůj exil - favoritem bylo Německo nebo Spojené arabské emiráty.



Jaké jsou možné scénáře vývoje v Egyptě?

Podle Marka Čejky z Ústavu mezinárodních vztahů je jednou z možností zachování statu quo s menšími změnami, kdy se prezident Mubarak během krátké doby stáhne z politické scény. K tomu může dojít buď za použití násilí ze strany státu, nebo se situace může sama pomalu zklidnit a dojde k postupným změnám a reformám. V zemi může být po intervenci armády též nastolen nějaký typ vojenské diktatury.

Je tu ale i možnost, že se armáda a bezpečnostní složky přece jen postaví proti Mubarakovi establishmentu (resp. že zůstanou během revoluce pasivní). Poté můžou následovat různé těžko předpověditelné scénáře převzetí moci (od vytvoření nějaké široké politické platformy až např. po převzetí či uchvácení moci islamisty).

Podle Čejky existuje ale i možnost, že se celá země může ponořit do delšího násilného chaosu a krveprolévání doprovázeného bezvládím.


Autoři: ,