28. listopadu 2010 15:01 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Egypťané volí parlament, vládnoucí režim ale nezmění

Parlamentní volby v Egyptě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Parlamentní volby v Egyptě. | foto: Reuters

KÁHIRA V nejlidnatější arabské zemi Egyptě se dnes konají parlamentní volby. Žádné překvapení se ale nečeká a vítězství Národní demokratické strany autoritářského prezidenta Husního Mubaraka je téměř jasné. Příští rok se konají prezidentské volby a podle analytiků si chce vládnoucí strana ohlídat své pozice, aby mohla prosadit svého kandidáta.

Kandidáti parlamentních voleb se uchází o 508 poslaneckých křesel, dalších deset mandátů pak osobně rozdělí prezident Husní Mubarak. Tyto místa většinou obsadí zástupci koptských křesťanů a ženy. Dnes je na programu pouze první kolo hlasování, druhé se uskuteční 5. prosince.

Prezident Husní Mubarak už odvolil.

Bez zahraničních pozorovatelů
Nejvýznamnější opoziční síla v zemi islamistické hnutí Muslimské bratrstvo před volbami vyhlásilo, že chce získat 30 procent křesel v parlamentu. Podle analytiků je ale spíš pravděpodobné, že islámská strana neobhájí ani současnou pětinu mandátů.

Opozice, to je především Muslimské bratrstvo

Hnutí Muslimské bratrstvo oficiálně usiluje o stát fungující podle islámského práva, jako politická strana ale nesmí působit. Vláda ho toleruje jako náboženské sdružení.

Jeho členové mohou v některých obvodech kandidovat jako nezávislí. V současné době jako nezávislí tvoří přibližně pětinu celkového počtu zákonodárců.

Hnutí obviňuje egyptskou vládu ze zastrašování opozice a pokusů ovlivnit výsledek hlasování. Vláda prezidenta Husního Mubaraka, jehož předchůdce Anvara Sadata připravili islámští ozbrojenci o život, se islamistických skupin obává a snaží se jejich aktivity potlačit

Volby doprovází rozsáhlé pochybnosti o jejich regulérnosti. Minulý týden byly zatčeny stovky přívrženců opozice a Káhira zároveň oznámila, že během voleb do země nevpustí žádné zahraniční pozorovatele. Kvůli obavám úřadů z násilností, které by mohly volby narušit, jsou po celé zemi jsou nasazeny desítky tisíc policistů.

K tématu:

Mubarakovi staršímu je už dvaaosmdesát let a je po složité operaci žlučníku, přesto se rozhodl znovu kandidovat v prezidentských volbách, které se uskuteční příští rok. Zájem bojovat s ním o post hlavy státu projevil bývalý ředitel Mezinárodní agentury pro atomovou energii a držitel Nobelovy ceny míru Muhammad Baradej.

Lidovky.cz, jvJana Vrubelová