Úterý 3. srpna 2021, svátek má Miluše
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V Egyptě se chtějí zbavit prezidenta. Tím, že ho pošlou do vesmíru

Svět

  15:07
KÁHIRA/PRAHA - Egyptští aktivisté jsou odhodláni se neoblíbeného prezidenta zbavit za každou cenu. Přihlásili ho do soutěže o výlet do vesmíru.

Muhammad Mursí foto: ČTK

Před dvěma lety bylo egyptské mládežnické Hnutí 6. dubna hlavní hnací silou revoluce a svržení Husního Mubaraka. Nyní jeho aktivisté bojují proti současnému prezidentovi Muhammadu Mursímu a vymysleli neobvyklý způsob protestu - hlavu státu přihlásili do soutěže o výlet do vesmíru.

Opoziční hnutí svůj nejnovější krok oznámilo na sociální síti Facebook. Jak aktivisté uvedli, do soutěže na internetu přihlásili egyptského prezidenta kvůli tomu, aby se ho zbavili.  Vyzvali proto své stoupence, aby pro Muhammada Mursího hlasovali - právě tak totiž může výlet do vesmíru vyhrát, uvedla televizní stanice . Ta se snažila získat reakci i od egyptského prezidentského paláce, nicméně žádnou neobdržela.

ČTĚTE TAKÉ:

"Nikdo ve vesmíru se nesmíří s očividnými lžemi a nedodržením slibů, možná jedině obyvatelé Měsíce," napsalo hnutí na sociální síti. "Právě z tohoto důvodu potřebuje prezident vaše hlasy. Prezidente Mursí, přejeme vám šťastnou cestu," dodalo.

Hnutí 6. dubna založili Ahmad Mahír a Ahmad Saláh už na jaře roku 2008. Tehdy tak chtěli vyjádřit podporu dělníkům, kteří se chystali 6. dubna stávkovat proti nízkým mzdám a špatným pracovním podmínkám. Později využili právě internetu a Facebooku v boji proti Mubarakově režimu. Dlouho se ale z výsledků revoluce neradovali a nyní se stali jedněmi z nejhlasitějších kritiků prezidenta Mursího, který si podle nich chce spolu s islamistickým Muslimským bratrstvem uzurpovat moc v zemi.

Soutěž o let do vesmíru pořádá výrobce pánské kosmetiky Axe. Soutěžící se mohou přihlásit a pak sbírat hlasy od svých přátel a dalších podporovatelů. Dvaadvacet lidí, kteří budou mít největší podporu, pak poletí do vesmíru soukromým raketoplánem. Na soutěži Axe spolupracuje mimo jiné i s Buzzem Aldrinem, druhým mužem, který stanul na Měsíci během letu Apolla 11 v roce 1969.

Autor:

Mohlo by vás zajímat