10. července 2012 21:36 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Chaos v Egyptě: parlament jednal pouhých pět minut

Pětiminutové zasedání egyptského parlamentu, 10. července 2012 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pětiminutové zasedání egyptského parlamentu, 10. července 2012 | foto: Reuters

KÁHIRA Egyptský parlament se sešel na zasedání navzdory rozhodnutí ústavního soudu, který nařídil rozpuštění zákonodárného sboru. Soudní rozhodnutí v neděli dekretem změnil nový prezident Muhammad Mursí. Poslanci dnes jednali jen pět minut. Shodli se na tom, že se musejí obrátit na odvolací soud, aby se situace vyjasnila.

Ústavní soud mezitím nařídil, aby uplatňování sporného prezidentova dekretu bylo pozastaveno. Soud své rozhodnutí rozpustit parlament zdůvodnil neústavností parlamentních voleb. V pondělí tento svůj červnový verdikt potvrdil s tím, že proti jeho rozhodnutí se nelze odvolat.

PSALI JSME

Na příkaz ústavního soudu byl parlament rozpuštěn a jeho pravomoci převzala armáda. Ta Egyptu vládla po loňském svržení bývalého prezidenta Husního Mubaraka. Po prezidentských volbách moc předala novému prezidentovi, předtím ale omezila jeho pravomoci.

Prezident vyzval k předčasným volbám

Předseda parlamentu Saad Katátní na úvod dnešního jednání sdělil, že se poslanci scházejí, aby hledali cestu, jak splnit soudní verdikt. Parlament prý ctí princip "nadřazenosti práva a nezávislosti institucí". Poslanci pak pozvednutím rukou potvrdili, že požádají o názor nejvyšší odvolací soud.

Schůze pak byla rozpuštěna, Katátní sdělil, že o příštím termínu jednání bude poslance informovat.

Mursí v nedělním dekretu mimo jiné vyzval k uspořádání předčasných parlamentních voleb. Uskutečnit se mají do 60 dní poté, co bude v referendu přijata nová ústava. To se však před koncem roku nečeká.

Armáda proti islamistům

Soudní zdroj agentury AFP později uvedl, že ústavní soud "nařídil naplňování nedělního prezidentského dekretu pozastavit". Soudci podle něj také nařídili, aby bylo uplatňováno jejich dřívější rozhodnutí, podle kterého byly parlamentní volby neústavní, a zákonodárný sbor je tudíž nelegální.

Spor kolem parlamentu se často označuje za novou krizi v Egyptě, v níž proti sobě stojí armáda a islamisté. Ti mají většinu v parlamentu a Mursí byl jejich kandidát. Za významnější než tento spor ale mnozí považují to, kdo si udrží vliv při současném rozhodování o nové ústavě.

Na náměstí Tahrír se sešly tisíce lidí

Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová Egypťanům z Hanoje vzkázala, aby v době politického předávání moci navzájem spolupracovali.

"Nastaly pochopitelné problémy a my důrazně doporučujeme, aby byly řešeny dialogem tak, aby se Egypt vyhnul potížím, jež by mohly přechodné období ohrozit," řekla Clintonová.

Na podporu Mursího se sešly tisíce lidí na několika místech v Káhiře, mimo jiné na náměstí Tahrír nebo před budovou parlamentu. Úterní krok ústavního soudu tisícovky Mursího stoupenců odsoudily jako nelegitimní. Incidenty zatím hlášeny nebyly.

Lidovky.cz, ČTK