12. srpna 2012 17:52 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Egyptský prezident omezuje moc armády, odvolal její špičky

Muhammad Mursí | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Muhammad Mursí | foto: Reuters

KÁHIRA Egyptský prezident Muhammad Mursí zrušil ústavní deklaraci poskytující široké pravomoci armádě. Tu vydalo velení ozbrojených sil a podstatně tak omezilo pravomoci hlavy státu. Mursí zároveň sesadil z funkcí ministra obrany a šéfa generálního štábu.

Odvolaný Muhammad Tantáví, který byl ministrem obrany téměř dvě desetiletí, a náčelník generálního štábu armády Samí Anan, muž číslo dvě v Nejvyšší radě ozbrojených sil, budou údajně napříště prezidentovi poradci.

Souboj s armádou

Nejvyšší rada ozbrojených sil (SCAF), která zemi vládla od loňského sesazení dlouholetého prezidenta Husního Mubaraka, v deklaraci ze 17. června poskytla armádnímu velení rozhodující pravomoci po dobu rozpuštění parlamentu, včetně moci legislativní a kontroly nad státními financemi a oomezila tak  pravomoci prezidenta

Muhammad Mursí

Byl zvolen za stranu Muslimské bratrstvo. Buduje si image umírněného islamisty a také symbolu změny

Mursí mnohokrát zopakoval, že hodnoty loňské revoluce dodrží, že nebude nutit ženy nosit šátky a že bude garantovat práva křesťanské menšiny. Ve volbách představil svůj "projekt renesance", založený na islámských principech.

V červenci k nelibosti armády svolal rozpuštěný parlament.

Mursí změny údajně předem konzultoval s Nejvyšší radou ozbrojených sil (SCAF). "Prezidentovo rozhodnutí bylo založeno na konzultaci s polním maršálem Tantávím a zbytkem vojenské rady," řekl generál Muhamad Asar, který byl jmenován náměstkem nového ministra obrany.

Prezident také jmenoval významného soudce Mahmúda Mekkiho viceprezidentem. Jde teprve o druhého egyptského viceprezidenta za 30 let. Exprezident Mubarak nikdy viceprezidenta nejmenoval až do povstání, které ho smetlo v únoru 2011. Během něj pak dosadil na tento post šéf své rozvědky Umara Sulajmána.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!