Středa 24. července 2024, svátek má Kristýna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Nizozemští aktivisté protestovali na letišti Eindhoven, provoz nenarušili

Demonstrace se zúčastnilo asi 500 lidí, policie jich zadržela osmdesát. (25. března 2023) foto: Profimedia.cz

Ekologičtí aktivisté z hnutí Extinction Rebellion (Vzpoura proti vyhynutí) v sobotu pronikli k letišti v nizozemském Eindhovenu. V areálu poté protestovali proti klimatickým dopadům dopravy soukromých letadel. Demonstrace se zúčastnilo asi pět stovek lidí, policie jich zadržela osmdesát.
  17:46

Hnutí Extinction Rebellion uvedlo, že jeho protest je namířený proti „luxusním letům“ soukromých letadel, které jsou podle něj velkým zdrojem znečištění ovzduší. Demonstranti proto nevstoupili na vzletovou ani přistávací dráhu, aby nenarušili běžný provoz letiště.

Kvůli bezpečnostním opatřením přesto některé pravidelné lety nabraly zpoždění. Soukromých letů se ale demonstrace nijak nedotkla, protože na sobotu žádné starty plánované nebyly.

„Chceme znovu zaujmout stanovisko proti tomuto druhu létání, které by vzhledem ke klimatické krizi vůbec nemělo být povolené,“ uvedla mluvčí Extinction Rebellion.

Aktivisté se do areálu dostali poté, co vystříhali otvor v drátěném plotě. Policie jim dala časovou lhůtu, do kdy mají letiště opustit, teprve potom zasáhla.

Letiště v Eindhovenu je druhé největší v Nizozemsku. Na tom největším v Amsterdamu ekologičtí aktivisté z hnutí Greenpeace a Extinction Rebellion naposledy demonstrovali loni v listopadu, také tehdy se zaměřili na soukromou leteckou dopravu.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Autoři: ,