Sobota 20. července 2024, svátek má Ilja
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Flinty místo másla. Ke krizi má Rusko daleko, zvěstovatelé velkého propadu nerozumí statistice, říká ekonom

Válku si Rusko zatím může dovolit. Tamní statistika ale klame tělem. „Statistice je jedno, jak vzniká hrubý domácí produkt. Jestli ho dělají flinty, anebo máslo,“ upozorňuje Sergej Alexašenko, známý ruský ekonom a někdejší viceguvernér ruské centrální banky.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
VB

No jsme v prvnim roce valky a statisticka data posouva ruSSka vlada. Propad prodeje aut o 90 procent propad vyvozu ropy o 25 procent od prosince 2022 to jsou tvrda data. Z druhe strany urcite to neni kolaps ruSSke ekonomiky z druhe strany nova ruSSka gnerace taky neni blba ale zivot je pro ne obrazovka iPhonu. Treba v tatarstanu zije 50 procent tataru je to centralnj ruSSko a ti mobiliizovat nebudou chtit ruSSaci jsou totiz velci rasiste a v cele RF je vetsina jinych narodu nenavidi howgh

0 1
možnosti
SS

No když si se statistikou správně pohrajeme tak KLDR je díky produkci zbraní ekonomický tygr. A v HDP na hlavu klidně první na světě. Bez ohledu na občasné hladomory.

5 1
možnosti
PK

P65e37t55r 14K79l19í54m96a

26. 1. 2023 21:59

Obávám se, ze Rusové nerozlišují mezi flintami a máslem, pro ně je důležité, aby byli první na světě . Sám jsem se o tom měl možnost přesvědčit se ještě za Gorbačova. Bohužel.

3 0
možnosti
JK

Ano, z pohledu HDP to jedno je. Ale pokud budou flinty a ne potraviny, pak za čas nebude mít kdo ty flinty vyrábět. A jako ekonom asi neví, že většina moderních strojů je ze západu, anebo má západní komponenty. To se projeví sice později, ale o to to bude větší problém.

1 0
možnosti
MR

Rusko ma bohatstvi, ze by mu vsichni sejkove na Zemi mohli zavidet. V podstate by to v Rusku melo vypadat minimalne stejne jako v Dubaji, ale nevypada. Holt prijde na to jaka hlava v zemi vladne.

10 0
možnosti
Foto

Statistika neprozlišuje, jaký stroj jste vyrobyli. Kombajn nebo tank. Kombajn ale na rozdíl od tanku produkuje hodnoty a zvyšeje blahobyt. Tank vyjede, půl hodiny v boji, potom Javelin a mínus investice a 4 pracovní síly. Jen tak dál :) Zaostalé ruSSko bez západních technologií brzy nebude schopné ani těžit opěvované nerostné suroviny, včetně ropy.

13 1
možnosti
LV

L14e56o75š 97V26a86c56e24k

27. 1. 2023 19:13

Tank vyhraje válku, kombajn ne, a ve válce je tank důležitější, spousta tanků. Navíc nová území na Ukrajině jsou natolik bohatá naleziště uhlí a plynu, že se to zaplatí

0 0
možnosti
JH

Co ten nadpis?

Ano, HDP není všemocný ukazatel. To ví každý.

Zbytek článku je prakticky jen o tom, že Rusko v krizi je. A hluboké.

7 3
možnosti
MT

A přitom je to prosté, rusové malé tolik surovin, jako nikdo jiný. Válku můžou financovat mnoho let, protože svět tyto suroviny potřebuje.

Žádné sankce na tom nic nezmění.

8 15
možnosti
JN

J94a15n 71N26e43m40e75c

26. 1. 2023 10:25

To sice mohou, ale z počátečních tanku s relativně moderních lodi přejdou na klacky. Už teď mají problém vyrobit věci se složitější technologií a spíše se to bude zhoršovat. Deklarují pokles HDP 3%, ale pomáhá jim v tom výroba munice a cena surovin. Až 30% HDP jde na silové složky ... to jde dva, tři roky udržet, ale dlouhodobě se každý rok vrací o dva zpět. Jestli bude válka trvat 5 let, tak se dostanou na úroveň ČR roku 1995 ... a ten odstup od zbytku světa už celou další generaci nedozenou.

26 3
možnosti
OU
Uživatel požádal o vymazání
24 0
možnosti
RD

Data za rok 24 dopadnou dobře, mají na to metodu zmíněnou v článku: "Rosstat nečekaně přehodnotil údaje ekonomického růstu v roce 2021 a našel někde 4,5 bilionu rublů (cca 1,46 bilionu korun – pozn. red.) dodatečných příjmů. Neříká kde, ale někde je našel." Najde je zase.

0 0
možnosti
AP

heslo: dohnat a předehnat Portugalsko.;-D;-D;-D

No to je sranda největší. dodnes je rusko v HDP na hlavu za Rumunskem na 35. místě. Kdyby nebylo na chleba, tak rusko nařídí válečnou ekonomiku a lidi budou dělat na příděl a bez peněz. Tohle si žádný evropský, natož USA stát nemůže dovolit. Takhle naše ekonomika nemůže fungovat, lidi by rozcupovali vládu, ale v rusku bez problémů. Obyvatelé ruska jsou majetek státu, proto to tak na bojišti i vypadá. Jdou jako sarančata proti ohni, nebo hlavním kulometu.

25 4
možnosti