Neděle 5. prosince 2021, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Ekvádor chce mít možnost sestřelovat letadla bez povolení. Našly se i tajné ranveje

Prezident Guillermo Lasso foto: Luisa GonzalezReuters

Ekvádorská vláda požádá parlament, aby schválil zákon, který by umožňoval sestřelovat letadla, jež jsou ve vzduchu bez potřebných povolení. Ve středu to řekl prezident Guillermo Lasso. Agentura Reuters napsala, že jde o součást strategie jeho vlády v boji proti kriminalitě a pašování drog.
  7:44

Prezident nedávno vyhlásil výjimečný stav, v důsledku kterého byly například posíleny policejní hlídky. Chce také zřídit na pobřeží nový radarový systém. Díky nim bude možné identifikovat letadla, která do vzdušného prostoru této jihoamerické země vletí bez povolení. Prezident dodal, že v provinciích Santa Elena a Manabí byly objeveny tajné ranveje, na kterých přistávala letadla naložená zbraněmi a penězi a odlétala z nich s drogami.

„Brzy předložíme Národnímu shromáždění zákon, který umožňuje sestřelit letouny, které se neřídí pokyny ekvádorského letectva,“ řekl Lasso bez dalších podrobností. Tvrdí, že jeho vláda ukončí „přenechávání ekvádorského území pašerákům drog“.

Vláda tvrdí, že 60denní výjimečný stav je reakcí na rostoucí počty vražd v celé zemi a na další zločiny spojené s obchodem s drogami. Ekvádorské úřady letos zabavily 147 tun omamných látek. Násilí bují také v ekvádorských věznicích. Minulý měsíc přišlo o život 119 lidí během potyček ve vězení ve městě Guayaquil v provincii Guayas, podle vlády za násilnostmi stály místní drogové kartely.

Reuters uvádí, že generální prokurátor v posledních hodinách informoval o zatčení 12 lidí ze tří zločineckých skupin působících na pobřeží provincií Manabí a Guayas.

hab

Autoři: ,

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Mohlo by vás zajímat