Pátek 27. ledna 2023, svátek má Ingrid
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Masakr v ekvádorské věznici. Během nepokojů zahynulo 68 lidí, válka gangů neutichá

Při násilnostech ve věznici v ekvádorském Guayaquilu zemřelo v noci na sobotu 58 trestanců. (13. listopadu 2021) foto: Reuters

Při násilnostech ve věznici v ekvádorském Guayaquilu zemřelo v noci na sobotu 68 trestanců. Na tiskové konferenci to potvrdil místní guvernér. Úřady v neděli oznámily, že mají situaci, na jejíž řešení bylo nasazeno na 900 policistů a vojáků, pod kontrolou. Koncem září v téže věznici, která je největší v Ekvádoru, zemřelo při střetech gangů 118 lidí.
  22:40aktualizováno  14. listopadu 8:49

„Situace je nyní pod kontrolou v celé věznici,“ uvedl vládní mluvčí Carlos Jijón. Dodal, že ekvádorský prezident Guillermo Lasso v příštích hodinách učiní zásadní prohlášení ohledně bezpečnosti ve věznicích a v zemi.

Úřady násilí ve věznici přisuzují střetům mezi drogovými gangy. Násilnosti vypukly v druhém bloku věznice, kde si odpykává trest zhruba 700 lidí. Členové gangů použili při střetech nože, palné zbraně i výbušniny, uvedla agentura AFP.

Svědkové uvedli, že střelba byla z objektu věznice Litoral slyšet už od ranních hodin. Guvernér provincie Guayas Pablo Arosemena novinářům sdělil, že při násilnostech ve věznici na předměstí Guayaquilu zemřelo 68 trestanců a dalších 12 vězňů utrpělo zranění. Úřady poté potvrdily počet zemřelých, zraněných ohlásily celkem 25.

Násilnosti vypukly ve věznici ve druhém největším ekvádorském městě pozdě večer. Někteří z vězňů podle deníku El Comercio už v noci a časně ráno přes sociální sítě o události informovali a žádali o pomoc.

Před věznicí se ráno shromáždili příbuzní trestanců, zejména ženy, které křičely na policisty a stěžovaly si na nedostatečnou ochranu svých blízkých, zatímco do věznice přijížděly sanitky.

Nepokoje v ekvádorských věznicích propukly letos také v únoru a pak v červenci. Při únorových násilnostech zemřelo téměř 80 vězňů. V červenci následovalo několik případů násilností v různých věznicích, při kterých bylo zabito dohromady více než 100 vězňů. V reakci na to prezident Lasso vyhlásil v ekvádorském vězeňském systému stav nouze už tehdy.

Boje gangů v ekvádorské věznici jsou nejhorší v historii. Je už přes sto obětí

Úřady z násilí viní gangy napojené na mezinárodní drogové kartely a jejich boj o kontrolu nad věznicí.

„Je politováníhodné, že věznice se mění na území mocenských sporů mezi zločineckými gangy,“ uvedl prezident Guillermo Lasso a slíbil, že bude jednat s „naprostou rozhodností“, aby úřady získaly znovu kontrolu nad věznicí a zabránilo se rozšíření násilí do dalších nápravných zařízení.

1. října 2021

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat