„Situace je nyní pod kontrolou v celé věznici,“ uvedl vládní mluvčí Carlos Jijón. Dodal, že ekvádorský prezident Guillermo Lasso v příštích hodinách učiní zásadní prohlášení ohledně bezpečnosti ve věznicích a v zemi.
Úřady násilí ve věznici přisuzují střetům mezi drogovými gangy. Násilnosti vypukly v druhém bloku věznice, kde si odpykává trest zhruba 700 lidí. Členové gangů použili při střetech nože, palné zbraně i výbušniny, uvedla agentura AFP.
Svědkové uvedli, že střelba byla z objektu věznice Litoral slyšet už od ranních hodin. Guvernér provincie Guayas Pablo Arosemena novinářům sdělil, že při násilnostech ve věznici na předměstí Guayaquilu zemřelo 68 trestanců a dalších 12 vězňů utrpělo zranění. Úřady poté potvrdily počet zemřelých, zraněných ohlásily celkem 25.
Násilnosti vypukly ve věznici ve druhém největším ekvádorském městě pozdě večer. Někteří z vězňů podle deníku El Comercio už v noci a časně ráno přes sociální sítě o události informovali a žádali o pomoc.
Před věznicí se ráno shromáždili příbuzní trestanců, zejména ženy, které křičely na policisty a stěžovaly si na nedostatečnou ochranu svých blízkých, zatímco do věznice přijížděly sanitky.
Nepokoje v ekvádorských věznicích propukly letos také v únoru a pak v červenci. Při únorových násilnostech zemřelo téměř 80 vězňů. V červenci následovalo několik případů násilností v různých věznicích, při kterých bylo zabito dohromady více než 100 vězňů. V reakci na to prezident Lasso vyhlásil v ekvádorském vězeňském systému stav nouze už tehdy.
Boje gangů v ekvádorské věznici jsou nejhorší v historii. Je už přes sto obětí |
Úřady z násilí viní gangy napojené na mezinárodní drogové kartely a jejich boj o kontrolu nad věznicí.
„Je politováníhodné, že věznice se mění na území mocenských sporů mezi zločineckými gangy,“ uvedl prezident Guillermo Lasso a slíbil, že bude jednat s „naprostou rozhodností“, aby úřady získaly znovu kontrolu nad věznicí a zabránilo se rozšíření násilí do dalších nápravných zařízení.
1. října 2021 |