Čtvrtek 20. ledna 2022, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Masakr v ekvádorské věznici. Během nepokojů zahynulo 68 lidí, válka gangů neutichá

Při násilnostech ve věznici v ekvádorském Guayaquilu zemřelo v noci na sobotu 58 trestanců. (13. listopadu 2021) foto: Reuters

Při násilnostech ve věznici v ekvádorském Guayaquilu zemřelo v noci na sobotu 68 trestanců. Na tiskové konferenci to potvrdil místní guvernér. Úřady v neděli oznámily, že mají situaci, na jejíž řešení bylo nasazeno na 900 policistů a vojáků, pod kontrolou. Koncem září v téže věznici, která je největší v Ekvádoru, zemřelo při střetech gangů 118 lidí.
  22:40aktualizováno  14. listopadu 8:49

„Situace je nyní pod kontrolou v celé věznici,“ uvedl vládní mluvčí Carlos Jijón. Dodal, že ekvádorský prezident Guillermo Lasso v příštích hodinách učiní zásadní prohlášení ohledně bezpečnosti ve věznicích a v zemi.

Úřady násilí ve věznici přisuzují střetům mezi drogovými gangy. Násilnosti vypukly v druhém bloku věznice, kde si odpykává trest zhruba 700 lidí. Členové gangů použili při střetech nože, palné zbraně i výbušniny, uvedla agentura AFP.

Svědkové uvedli, že střelba byla z objektu věznice Litoral slyšet už od ranních hodin. Guvernér provincie Guayas Pablo Arosemena novinářům sdělil, že při násilnostech ve věznici na předměstí Guayaquilu zemřelo 68 trestanců a dalších 12 vězňů utrpělo zranění. Úřady poté potvrdily počet zemřelých, zraněných ohlásily celkem 25.

Násilnosti vypukly ve věznici ve druhém největším ekvádorském městě pozdě večer. Někteří z vězňů podle deníku El Comercio už v noci a časně ráno přes sociální sítě o události informovali a žádali o pomoc.

Před věznicí se ráno shromáždili příbuzní trestanců, zejména ženy, které křičely na policisty a stěžovaly si na nedostatečnou ochranu svých blízkých, zatímco do věznice přijížděly sanitky.

Nepokoje v ekvádorských věznicích propukly letos také v únoru a pak v červenci. Při únorových násilnostech zemřelo téměř 80 vězňů. V červenci následovalo několik případů násilností v různých věznicích, při kterých bylo zabito dohromady více než 100 vězňů. V reakci na to prezident Lasso vyhlásil v ekvádorském vězeňském systému stav nouze už tehdy.

Boje gangů v ekvádorské věznici jsou nejhorší v historii. Je už přes sto obětí

Úřady z násilí viní gangy napojené na mezinárodní drogové kartely a jejich boj o kontrolu nad věznicí.

„Je politováníhodné, že věznice se mění na území mocenských sporů mezi zločineckými gangy,“ uvedl prezident Guillermo Lasso a slíbil, že bude jednat s „naprostou rozhodností“, aby úřady získaly znovu kontrolu nad věznicí a zabránilo se rozšíření násilí do dalších nápravných zařízení.

1. října 2021

Autoři: ,

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021
Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021

Vánoční kolotoč se stal nedílnou součástí eMimina. Letos si už po třinácté naše uživatelky vzájemně poslaly dárečky, které opět udělaly velkou...

Mohlo by vás zajímat