5. února 2018 9:37 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Ekvádořané odhlasovali omezení počtu mandátů prezidenta, bude moci vládnou maximálně dvakrát

Ekvádorský prezident Lenín Moreno. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ekvádorský prezident Lenín Moreno. | foto: Reuters

QUITO/PRAHA Ekvádorský prezident bude moci být v úřadu maximálně dvě volební období, rozhodli o tom obyvatelé této jihoamerické země v nedělním referendu. Odhlasovali tak změnu ústavy, kterou se zruší neomezený počet mandátů. Ten prosadil předchozí ekvádorský prezident Rafael Correa. Nedělní referendum, v němž se rozhodovalo například i o postizích pro zkorumpované politiky, je podle španělského deníku El País považováno za velké vítězství současného prezidenta Lenína Morena. Právě on hlasování inicioval.

„Politici, kteří toužili vládnout věčně, se už nikdy nevrátí. Dnes zvítězila demokracie,“ prohlásil krátce po oznámení částečných výsledků referenda prezident Moreno. Podle deníku El País měl zjevně na mysli exprezidenta Correu, který kdysi býval jeho spojencem, ale v posledních měsících se z nich stali nepřátelé.

Correa, který nyní žije v Belgii, současného prezidenta často veřejně kritizoval a před referendem přijel do země vést kampaň za odmítnutí Morenových návrhů v plebiscitu. „Boj bude pokračovat, až do samého vítězství,“ napsal Correa na twitteru v reakci na výsledky referenda.

Correa prosadil za své vlády (leden 2007-květen 2017) změnu ústavy, která zrušila omezení pro znovuzvolení ve všech lidových hlasováních, včetně prezidentských voleb. V loňský prezidentských volbách Correa nekandidoval a podpořil svého bývalého viceprezidenta Morena. Všeobecně se očekávalo, že Correa se bude o nejvyšší úřad znovu ucházet v roce 2021.

Voliči v neděli hlasovali v referendu o sedmi otázkách, z nichž pět znamená změnu ústavy. Ve všech se vyslovili pro. Kromě znovuzavedení omezení pro mandáty v lidem volených funkcích také odhlasovali, že odsouzení za korupci už se nebudou moci účastnit politického života. I tento bod se týká exprezidenta Correy, který je právě na pondělek předvolán k soudu kvůli podezření z korupce v případu státní ropné zakázky pro Čínu a Thajsko v roce 2010.

Většina Ekvádořanů v neděli odpověděla kladně také na otázku, zda chtějí, aby nikdy nebyli promlčené sexuální delikty vůči dětem a nezletilým. Obyvatelé této šestnáctimilionové země odhlasovali také zákaz těžby surovin v chráněných oblastech.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!