16. července 2018 14:56 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Elon Musk nazval záchranáře z thajské jeskyně pedofilem, ten zvažuje žalobu

Šéf Tesly Elon Musk uznal svoji chybu při nadměrné automatizaci výroby... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šéf Tesly Elon Musk uznal svoji chybu při nadměrné automatizaci výroby... | foto: REUTERS/Joe Skipper

PRAHA Americký vizionář a miliardář Elon Musk označil v neděli britského záchranáře Verna Unswortha za pedofila. Udělal tak v reakci na Unsworthovu kritiku ponorky, kterou Musk sestrojil pro záchranu dvanácti mladých fotbalistů z thajské jeskyně Tham Luang. Unsworth, který je odborníkem na thajské jeskyně, uvedl pro CNN, že zvažuje, že na Muska podá žalobu.

Musk na svém Twitteru v neděli britského jeskyňáře Verna Unswortha označil za pedofila, své tvrzení přitom nedoložil žádným důkazem. Příspěvek Musk po několika hodinách bez vysvětlení smazal. Unsworth v pondělí pro CNN uvedl, že zvažuje, že na Muska podá žalobu. „Věřím, že mě nazval pedofilem. Dobře, pokud ze mě záchrana 12 mladých chlapců dělá pedofila, pak jsou jím i všichni ostatní,“ uvedl Unsworth.

15.července 2018 v 17:29, příspěvek archivován: 16.července 2018 v 14:14

ah good it appears elon musk is now doubling down on his claim that one of the cave rescuers is a pedophile https://t.co/3QSGhjQPON

Vern Unsworth je odborníkem na thajské jeskyně, své znalosti o jeskyni Tham Luang sdílel s celým záchranným týmem. Již dříve Unsworth pro CNN uvedl, že Muskova ponorka nemá absolutně žádnou šanci fungovat. „Může si svoji ponorku strčit tam, kde to bolí,“ komentoval Unsworth Muskův výrobek.

„Nemá tušení jak jednotlivé pasáže jeskyně vypadají, jeho ponorka by neprošla kolem žádných rohů ani překážek. Nezvládla by projít ani prvních padesát metrů jeskyně od místa, kde by se musela potopit. Je to pouze PR kousek,“ řekl Unsworth a dodal, že Musk byl z jeskyní po právu vykázán.

Elon Musk přivezl do Thajska miniponorku určenou k záchraně chlapců z jeskyně.

Elon Musk přivezl do Thajska miniponorku určenou k záchraně chlapců z jeskyně.

Musk na video reagoval v neděli dvěma tweety, které posléze smazal. „Dokážeme jednu z ponorek dostat celou cestu až do jeskyně 5 bez problémů. Pardon, pedo chlape, opravdu sis o to řekl,“ vzkázal Musk Unsworthovi a v reakci dále pokračoval. „Nikdy jsem toho britského emigranta, který žije v Thajsku neviděl, v žádné chvíli, když jsme byli v jeskyních. Jediní lidé, které jsem viděl, byli thajští vojáci a námořníci, kteří byli super. Thajské speciální jednotky SEALS nás vedly dovnitř – pravý opak toho, že by nás chtěly venku,“ kritizoval Unsworthova slova Musk.

Tváře tajných hrdinů. Tito čtyři příslušníci thajských Navy SEALs se dostali do...
Přihlížející na místě záchrany.

Když ostatní uživatelé sociální sítě Muskovi vytýkali, že jeho tvrzení, že Unsworth je pedofil, jsou nepodložená, reagoval Musk slovy: „Vsadím se o podepsaný dolar, že je to pravda.“

Unsworth své pocity ohledně Muskova tvrzení odmítl v pondělí pro CNN dále komentovat. „Nebudu k němu dělat žádné další komentáře, ale myslím si, že si lidé uvědomili, jaký typ chlapa to je,“ uvedl britský jeskyňář a dodal, že celá věc ještě neskončila, protože hodlá proti americkému vizionářovi podniknout právní kroky.

10.července 2018 v 16:03, příspěvek archivován: 16.července 2018 v 14:15

@BBCWorld The former Thai provincial governor (described inaccurately as “rescue chief”) is not the subject matter expert. That would be Dick Stanton, who co-led the dive rescue team. This is our direct correspondence: https://t.co/dmC9l3jiZR

Unsworth přitom není první, kdo Muskovu ponorku kritizoval. Šéf záchranných operací Narongsak Osottanakón dříve uvedl, že ponorka nesplňuje parametry jejich mise. „Bývalý thajský guvernér (popisovaný nepřesně jako „šéf záchrany“) není odborníkem na danou problematiku,“ zaútočil Musk i na Osottanakóna a pokračoval: „Tím by byl Dick Stanton, který spoluvedl tým potápěčů.“ Musk na Twitteru zveřejnil i konverzaci se Stantonem, který byl jedním ze dvou záchranářů, kteří chlapce v jeskyni našli. V e-mailech Stanton uvádí, že pokud by dále pršelo, mohli by ponorku použít.

Dvanáct chlapců ve věku 11 až 16 let uvízlo v thajském jeskynním komplexu na konci června společně s fotbalovým trenérem. Záchranáři je objevili po více než týdnu 2. července. Od minulé neděle do úterka pak v rozsáhlé záchranné operaci zvládli záchranáři v pořádku vysvobodit všech 13 členů skupiny. Někteří v té době v prostorách jeskyně byli už 18. den.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz