Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Svět

Rusko se vrací do dob imperialismu a kolonialismu, prohlásil Macron v OSN

Francouzský prezident Emmanuel Macron promlouvá na 77. zasedání Valného shromáždění OSN. (20. září 2022) foto: AP

Ruská válka proti Ukrajině je návratem do „doby imperialismu a kolonialismu“. V projevu na Valném shromáždění OSN to v úterý řekl francouzský prezident Emmanuel Macron. Zasedání se mimo jiné zúčastnil i turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, který tam vyzval k důstojnému ukončení konfliktu na Ukrajině.
  22:25

Jen dohoda, která bude respektovat mezinárodní právo, umožní podle Macrona obnovu míru na Ukrajině. V plamenném projevu francouzský prezident také kritizoval Moskvu, která je stejně jako Francie stálým členem Rady bezpečnosti, za porušení univerzálních hodnot a zásad OSN.

„Musíme udělat vlastně jednoduchou volbu mezi mírem a válkou,“ uvedl a vyzval k rozhodnému postoji proti ruské invazi i země mimo Evropu.

„Rusko se rozhodlo svým chováním otevřít cestu k dalším dobyvatelským válkám,“ dodal Macron s tím, že válka na Ukrajině znamená pošlapání univerzálních hodnot, na kterých je založena OSN, a návrat do „doby imperialismu a kolonialismu“.

Podle francouzského prezidenta imperialismus „dnes nepřichází ze západu“. Hrozí, že v mezinárodních vztazích převáží právo silnějšího a rozdělení světa do bloků, uvedl Macron, který to odmítá ve jménu univerzálních hodnot OSN.

„Všichni víme, že jen dohoda respektující mezinárodní právo dovolí obnovu míru,“ řekl dále francouzský prezident na shromáždění. Západní země se podle něj snažily zachovat mír diplomatickým jednáním před začátkem války a po jejím vypuknutí pak podporou obrany ukrajinské svrchovanosti.

Ve svém projevu Macron znovu odmítl „pseudoreferenda“ o připojení k Rusku, která plánují Moskvou kontrolovaná a okupovaná území na jihovýchodě Ukrajiny.

„Je nutné vytvořit novou dohodu mezi Severem a Jihem (zeměkoule),“ řekl rovněž na Valném shromáždění Macron. Vyzval ke konkrétním akcím ve prospěch ekologie, potravinové bezpečnosti či snížení nerovností. Poukázal na to, že pandemie covidu-19 a změny klimatu zvýšily potřebu solidarity mezi různými částmi světa. „Nedovolme, aby se množily konflikty bez řešení, a šíření zbraní hromadného ničení,“ řekl na závěr.

Ke klidu zbraní vyzval Erdogan i Bolsonaro

Turecký prezident Erdogan také vystoupil na Valném shromáždění OSN v New Yorku. Vyzval k ukončení války na Ukrajině způsobem, který bude „důstojný“ pro všechny strany konfliktu. „Dohromady musíme najít rozumné diplomatické řešení, které oběma stranám nabídne důstojné východisko z této krize,“ řekl.

Turecký prezident také vyjádřil naději, že zvítězí „spravedlivý mírový proces“, nikoliv válka. Poté připomenul, že přímé rozhovory mezi Ukrajinou a Ruskem Turecko hostilo od začátku ruské invaze 24. února již dvakrát.

Erdogan, kterému se od začátku ruské invaze na Ukrajinu daří udržovat vztahy s Moskvou i Kyjevem, se pravidelně nabízí jako prostředník v konfliktu a opakuje, že je třeba vypracovat dohodu, která uspokojí obě strany, píše agentura AFP.

Krátce před Erdoganem hovořil v OSN i brazilský prezident Jair Bolsonaro. Ten vyzval k okamžitému klidu zbraní na Ukrajině a zároveň kritizoval sankce proti Rusku. V této souvislosti řekl, že jednostranné sankce nepovažuje za nejlepší způsob, jak řešit konflikt, a dodal, že řešení lze dosáhnout pouze prostřednictvím dialogu a jednání.

„Hlasem Ukrajiny musí být demokratický svět a my všichni. Hlasem, který nebude mlčet. Hlasem, který bude i nadále svědčit o zločinech Ruska na Ukrajině. Hlasem, který si bude pamatovat a který bude jednat, aby už nikdy nikdo nemohl páchat taková zvěrstva,“ řekla poté ve svém projevu slovenská prezidentka Zuzana Čaputová.

Slovenská prezidentka v úvodu zdůraznila, že deklarovaným cílem OSN je udržovat mezinárodní mír a bezpečnost, rozvíjet přátelské vztahy mezi národy a dosahovat mezinárodní spolupráce. „Stálí členové Rady bezpečnosti mají v tomto ohledu zvláštní povinnost. Místo toho dnes vidíme, jak jeden z pěti stálých členů otevřeně popírá právo jiného člena OSN - Ukrajiny - na existenci jako nezávislý stát,“ řekla Čaputová. Poznamenala, že Rusko porušuje mezinárodní pravidla a nemělo by mít právo stanovovat pravidla pro ostatní skrze veto v Radě bezpečnosti.

V New Yorku v úterý začala všeobecná rozprava 77. zasedání Valného shromáždění OSN. Na seznamu mluvčích je 150 šéfů států a vlád i ministrů zahraničí. Dále se očekává i vystoupení německého kancléře Olafa Scholze.

Projev amerického prezidenta Joea Bidena je na programu ve středu dopoledne místního času, odpoledne pak má mluvit český ministr Lipavský a také britská premiérka Liz Trussová či ukrajinský prezident Zelenskyj.

Autoři: ,

2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč
2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč

Zúčastněte se volby jména roku 2024 a správně odpovězte na soutěžní otázku.