Středa 5. října 2022, svátek má Eliška
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Putin si stěžoval Macronovi na riziko katastrofy v záporožské elektrárně

Elektrárna v Záporoží má šest tlakovodních reaktorů, generuje asi polovinu jaderné energie na Ukrajině a víc než pětinu celkové energie vyrobené v zemi. (11. července 2019) foto: Profimedia.cz

Ruský prezident Vladimir Putin obvinil Ukrajinu z ostřelování Záporožské jaderné elektrárny, která je od března pod kontrolou ruských sil. Útoky na elektrárnu podle něj vytváří riziko katastrofy, řekl v pátek. Ukrajinská státní společnost Energoatom v pátek uvedla, že se Rusové chystají odpojit elektrárnu od ukrajinské sítě, omezili již přístup personálu.
  11:19aktualizováno  18:26

„Ostřelování Záporožské jaderné elektrárny vytváří riziko katastrofy,“ řekl podle Kremlu ruský prezident Putin v rozhovoru s francouzským protějškem Emmanuelem Macronem.

Státníci se podle Kremlu shodli na důležitosti brzkého vyslání mise Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) do zařízení. Šéf této organizace Rafael Grossi prohlásil, že je připraven takovou misi vést. OSN uvedlo, že může poskytnout logistickou a bezpečnostní podporu delegaci MAAE.

Francouzský prezident řekl Putinovi, že je znepokojen bezpečnostními riziky v jaderném zařízení, přičemž šéf Kremlu souhlasil s vysláním expertů MAAE do této elektrárny, sdělil následně Elysejský palác.

Prezidenti Francie a Ruska se podle Elysejského paláce dohodli, že v příštích dnech budou v rozhovorech pokračovat. Státníci dnes spolu podle Kremlu telefonovali z iniciativy Paříže. Byl to jejich první rozhovor po téměř třech měsících, poznamenala agentura TASS. Podle Reuters si dnes šéf Kremlu stěžoval šéfovi Elysejského paláce na pokračující překážky v dodávkách ruských potravin a hnojiv na světové trhy.

Provokace v Záporoží

Rusko a Ukrajina se v posledních dnech opakovaně vzájemně obviňovaly z ostřelování bezprostředního okolí elektrárny, která se nachází ve městě Enerhodar v Záporožské oblasti a kterou stále řídí ukrajinští technici. Ve čtvrtek se zároveň Moskva a Kyjev navzájem obvinily z přípravy „provokace“ v tomto zařízení.

Ukrajinu čeká zřejmě nejtěžší zima za více než tři desetiletí své nezávislosti. Připravuje se mimo jiné na možný nedostatek energie, který by odpojení jaderné elektrárny ještě zhoršilo, poznamenala agentura Reuters.

„Elektřina ze Záporoží je samozřejmě ukrajinská elektřina a je nezbytná zejména v zimním období pro ukrajinské lidi. A tato zásada musí být plně respektována,“ řekl šéf OSN novinářům, přičemž zopakoval svoji dřívější výzvu, aby okolí elektrárny bylo demilitarizováno. Moskva tento návrh už dříve odmítla, podle ní by v takovém případě elektrárna mohla přijít o potřebnou ochranu.

Odstavení elektrárny

Rusové zaměstnancům elektrárny údajně řekli, aby v pátek nechodili do práce. Serveru NBC News to potvrdila ukrajinská rozvědka. „Na místo smí pouze provozní personál, který zajišťuje fungování pohonných jednotek,“ objasnila firma Energoatom.

Podle Energoatomu hledá ruská armáda dodavatele nafty pro generátory, které by se měly zapnout po odstavení energobloků. Jsou potřebné i pro chladicí systémy jaderného paliva.

Co by odpojení elektrárny znamenalo pro Českou republiku, nechce jaderná inženýrka Dana Drábová předpovídat. „Opravdu nevím, co mají Rusové v plánu, a nechci spekulovat, co by znamenalo odpojení Záporožské jaderné elektrárny. Nemáme online spojení s elektrárnou a v současné chvíli můžeme využít pouze monitorování radiační situace. Součástí každé války je válka informační. Nezbývá nám než čekat na informace od Ukrajiny,“ sdělila iDNES.cz Dana Drábová.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan po setkání s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským přislíbil, že o situaci kolem Záporožské jaderné elektrárny bude jednat s ruským vůdcem Vladimirem Putinem. Podle agentury Reuters Erdogan také uvedl, že Zelenskyj požadoval, aby Rusové odminovali okolí elektrárny.

Ve čtvrtek večer do Enerhodaru dorazil početný štáb ruských propagandistů, kteří se sešli se zástupci tajné služby FSB, a již čtvrthodinu po půlnoci Rusové od autobusového nádraží a od vypouštěcího kanálu ostřelovali okolí elektrárny. Je jasné, že to okupanti dělají proto, aby v propagandistických médiích obvinili z ostřelování ukrajinské síly, dodala společnost.

„Znovu vyzýváme mezinárodní společenství, aby co nejdříve přijalo všechna nezbytná opatření k ukončení okupace Záporožské jaderné elektrárny. V sázce je jaderná a radiační bezpečnost celého lidstva!“ zdůraznil závěrem Energoatom.

Také zaměstnanci Záporožské jaderné elektrárny zveřejnili výzvu, v níž žádají světové společenství, aby „zabránilo nenapravitelnému“. Výzva poukazuje na porušování četných právních norem, zásad a předpisů pro zajištění bezpečnosti při nakládání s mírovým atomem během pěti měsíců od dobytí elektrárny Rusy, uvedla v pátek stanice BBC na svém ruskojazyčném webu.

Naléhavá mise

Návštěva delegace MAAE v Záporožské jaderné elektrárně by se mohla uskutečnit na počátku září, „pokud opět nevzniknou nějaké vedlejší faktory, nesouvisející s cíli a úkoly návštěvy MAAE“, prohlásil ruský představitel u mezinárodních organizací se sídlem ve Vídni Michail Uljanov podle agentury TASS.

Ukrajina požaduje, aby se návštěva MAAE v elektrárně ležící na území okupovaném ruskými jednotkami uskutečnila „zákonnou cestou, přes území, která neovládají okupanti“. Řekl to ukrajinský prezident Zelenskyj po čtvrtečním jednání s generálním tajemníkem OSN Antóniem Guterresem.

Šéf ukrajinské diplomacie Dmytro Kuleba ve čtvrtek oznámil, že ředitel MAAE Rafael Grossi mu v odpovědi na ukrajinské pozvání sdělil, že je ochoten vést delegaci MAAE do Záporožské jaderné elektrárny. „Zdůraznil jsem naléhavost mise vzhledem k ohrožení jaderné bezpečnosti způsobenému ruskými nepřátelskými akcemi,“ napsal Kuleba na Twitteru.

8. srpna 2022

Autoři: ,

Puč v Kremlu? Vzpoura generálů? Už se řeší, kdo nahradí Putina

Premium Vzhledem k průběhu ruského vojenského dobrodružství na Ukrajině se začínají objevovat spekulace, že vláda Vladimira...

Bez jazyků i peněz. Čtyřicátnice svým cestováním „Za Kačku“ nakazila tisíce lidí

Premium Levně za posledních pár let navštívila čtyři světadíly, 45 zemí a 69 ostrovů. „Prachobyčejná“ Kateřina Ostrá z Blanska...

Tajemství ženského mokrého orgasmu odkryto. Pokus zjistil původ tekutiny

Premium Záhada to byla pro ženy, pro muže, pro vědecké kruhy. Squirting, ženský mokrý orgasmus, byl dlouho neznámou, včetně...

Mohlo by vás zajímat