Úterý 28. ledna 2020svátek má Otýlie 6 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
13. října 2016 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Epidemie děsivých klaunů nakazila i Evropu. V USA ji už odnesl klaun McDonald’s

Klaun řetězce rychlého občerstvení McDonald’s Ronald McDonald. (Ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Klaun řetězce rychlého občerstvení McDonald’s Ronald McDonald. (Ilustrační foto) | foto: Wikimedia

Epidemie děsivých klaunů překonala Atlantský oceán. Lidé v maskách, kteří straší veřejnost, se začali objevovat také na britských ostrovech. Situace se podle policistů ve Spojených státech i ve Velké Británii začíná vymykat kontrole, bojí se stupňování s blížícím se Halloweenem. Kvůli negativní kampani musel skončit i Ronald McDonald, klaun řetězce rychlého občerstvení McDonald’s.

Britští strážci zákona v úterý oznámili, že v posledních dnech zaznamenali nárůst hlášení od vystrašených občanů upozorňujících na vtipálky v maskách děsivých klaunů. Některé lokální policejní služebny zaznamenávají až dvacet nových hlášení denně. „Běhají po zahradách, plíží se za okny, číhají u nákupních center, parků či škol,“ popisuje podle deníku The Independent britská policie aktivity lidí v maskách klaunů.

I když by se většina incidentů ukázala jako neškodná, policisté si stěžují, že odvádějí jejich pozornost od případů, kdy lidé skutečně potřebují pomoct. „Nechceme lidem kazit zábavu, ale měli by si uvědomit, že podobně nezodpovědné jednání může být bráno jako přestupek nebo i trestný čin,“ upozornil v deníku Guardian velitel londýnské Metropolitní policie Julian Bennett.

Například v jižním Walesu už na to doplatil osmnáctiletý student, kterému udělili policisté pokutu za strašení svých mladších spolužáků. V Bournemouthu pak dokonce ve večerních hodinách napadl útočník převlečený za klauna chodce a tahal jej po chodníku. Na jiném místě zase žena oznámila, že se klaun běžící podél cesty snažil dostat do jejího auta, natočila jej i na telefon.

V Manchesteru muž nahlásil, že na ulici stáli klauni s mačetou, nespecifikoval však, jestli šlo o pravou zbraň, nebo pouze o maketu. Zástupkyně šéfa manchesterské policie Catherine Hankinsonová upozornila, že policisté zakročí proti všem, kteří budou šířit strach a paniku. „Na sociálních sítích se objevuje spousta spekulací. Urgujeme lidi, aby nepřispívali k tomuto šílenství,“ uvedla Hankinsonová. Její výzva se vztahuje i k aktivitě na Facebooku, kde vznikají skupiny o klaunech, k nimž se denně přidávají tisíce lidí.

Odnesl to klaun McDonald

Situace se dále vyostřuje i v Spojených státech a Kanadě. Na Twitteru sleduje účet mapující přítomnost klaunů v různých státech přes 300 tisíc lidí. Případy děsivých klaunů už podle mapy na webu Business Insider zaznamenal každý stát USA kromě Aljašky a Montany. Podrobnou mapu incidentů s popisky vznikl i na webu Atlas Obscura. Nejaktuálnější zaznamenaný incident je zde z 5. října, hlášení však přibývají i v posledních dnech:

Ačkoliv již dříve policisté varovali Američany, aby se v době blížícího se Halloweenu přestali převlékat do klaunských kostýmů, e-shopy prodávající kostýmy zaznamenaly nárůst prodeje. „Letos se prodej klaunských převleků zvedl o 40 procent oproti loňsku,“ uvedla pro agenturu Reuters marketingová manažerka minnesotské stránky HalloweenCostumes.com Leigh Wendingerová. Podobně dobře se klauni prodávají i firmě HalloweenExpress.com z Kentucky, kde zájem o klauny vzrostl trojnásobně a v osmi z deseti případů je nejprodávanějším kostýmem děsivý klaun.

Epidemie klaunů vrhla stín na ikonického maskota řetězce rychlého občerstvení McDonald’s, klauna Ronalda McDonalda. Společnost až do odvolání v USA omezila marketingové aktivity spojené s tímto maskotem.

Podobně negativně zasáhl strach z hororových masek i aktivity klaunů, kteří pracují v nemocnicích na rozveselení dětí nebo se živí jako profesionálními baviči na dětských oslavách. V Arizoně kvůli nim dokonce vznikla iniciativa „Clown Lives Matter“ (Na životech klaunů záleží) v odkazu na podobnou iniciativu na podporu Afroameričanů.

„Chceme, aby se veřejnost cítila v bezpečí a lidé věděli, že klauni nejsou psychopatičtí zabijáci,“ stojí na letácích svolávajících k účasti na pochodu na podporu profesionálních klaunů.

fasJakub Fajnor
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Až patnáct procent mladých žen trápí záhadná nemoc. Lékaři si s ní nevědí rady

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Syndrom PCOS výrazně komplikuje početí. Problémy s ním trápí stále více Čechů. Některé rodiny pořízení potomka příliš...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!