12. srpna 2015 10:18 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Epidemie HIV v Rusku: nově nakažených je téměř 90 tisíc

Ruská mládež upozorňuje na hrozbu AIDS (ilustrační snímek). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruská mládež upozorňuje na hrozbu AIDS (ilustrační snímek). | foto: Reuters

MOSKVA Rusko v loňském roce zaznamenalo přes 89 000 nových případů nákazy virem HIV, který způsobuje smrtelnou a zatím nevyléčitelnou nemoc AIDS. Oznámil to ruský úřad na ochranu spotřebitelů Rospotrebnadzor, napsala ve středu agentura TASS. Ruští experti již v květnu varovali, že počet lidí s virem HIV může v Rusku koncem letošního roku dosáhnout jednoho milionu.

„V současné době žije s nákazou HIV 0,5 procenta ruské populace,“ prohlásila šéfka Rospotrebnadzoru Anna Popovová. Dodala, že počet infikovaných činí 912 880 lidí a že loni jejich řady rozšířilo 89 177 nově nakažených.

Rusko se zhruba 143 miliony obyvatel za necelá tři desetiletí, kdy byl vir HIV v zemi poprvé zaregistrován, zaznamenalo dramatický nárůst počtu nakažených. Pro srovnání, v roce 1988 bylo podle ruských úřadů v zemi zjištěno 30 případů HIV.

ČTK

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.