Neděle 15. prosince 2019svátek má Radana, Radan 2 °C občasný déšť Předplatné LN
15. října 2019 19:58, aktualizováno 16. 10 7:55 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Erdogan chce do Sýrie přesunout v první fázi milion uprchlíků. Potom budou následovat další dva miliony

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. | foto: AP Photo

Ankara  Turecko v první fázi přesune do Sýrie milion syrských uprchlíků ze svého území. Řekl to v úterý turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Turecká armáda od 9. října bojuje na severu Sýrie proti tamním kurdským oddílům s cílem zřídit podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků. Turecko jich přijalo od roku 2011 na 3,6 milionu.

„Zajistíme oblast od Manbidže po iráckou hranici a v první fázi umožníme milionu syrských uprchlíků vrátit se domů. Později zajistíme návrat dvou milionů lidí,“ prohlásil prezident.

Podle něj oblast nejvíc ohrožují teroristické organizace, což je podle něj Islámský stát stejně jako turecká Strana kurdských pracujících (PKK), milice syrských Kurdů YPG i hnutí FETÖ tureckého duchovního Fethullaha Gülena.

„Zkušenost minulých osmi let v Sýrii ukazuje, že není možné jednu teroristickou organizaci zničit s pomocí jiné,“ řekl Erdogan. Narážel tak na boj YPG, které v rámci arabsko-kurdské koalice Syrských demokratických sil (SDF) čelily Islámskému státu, za což jsou ve světě oceňovány. Turecko ale kurdské milice řadí k PKK a státní sdělovací prostředky o nich píší jako o jedné organizaci pod zkratkou PKK/YPG.

Erdogan v úterý zopakoval, že operace Pramen míru zahájená 9. října má dva cíle: „Prvním je zcela skoncovat s teroristickou hrozbou, kterou představuje PKK/YPG na severu Sýrie. Druhým je umožnit návrat 3,65 milionu Syřanů, o něž se Turecko stará osm let.“

V letadle na cestě z Baku Erdogan později novinářům řekl, že hovořil s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Řekl mu prý, že Turecko nikdy nevyhlásí na severu Sýrie příměří, neboť nehodlá „vyjednávat s teroristickou organizací“. Šéf Bílého domu se minulý týden od turecké intervence do Sýrie distancoval a řekl, že je ochoten dojednat mezi Turky a Kurdy příměří.

USA umožnily Turecku zahájit boje na severu Sýrie stažením svých vojáků z postů, jež střežili Američané společně se spojeneckými Kurdy. Teď ovšem Washington naléhá na ukončení bojů, do 24 hodin má do Ankary odletět viceprezident Mike Pence. Pro ukončení bojů se v úterním telefonátu s iráckým prezidentem Barhamem Sálihem vyslovil také šéf americké diplomacie Mike Pompeo.

Fahrettin Altun z tiskového oddělení Erdoganova úřadu v úterý prohlásil, že operace bude pokračovat „s nebo bez podpory“ světa. O spojenecké dohodě, kterou o víkendu uzavřeli Kurdové se syrskou vládou, prohlásil, že je to „špinavý obchod“. „Budeme dále bojovat proti teroristickým skupinám včetně IS, ať nás svět podpoří, nebo ne,“ řekl Altun.

Situaci sleduje také Rusko, které chce zabránit střetu syrské a turecké armády a rozmístilo mezi ně své síly. Ruský zástupce v Sýrii v úterý řekl, že Kurdové pustili syrské vojáky do určitých oblastí včetně města Manbidže. To předtím střežili Kurdové s mezinárodní koalici, jež se z města nyní stáhla.

Ruský prezident Vladimir Putin v úterý s Erdoganem telefonicky hovořil. Turecký prezident svému protějšku řekl, že ofenziva do Sýrie přispěje k boji proti terorismu i politickému řešení syrského konfliktu. Ruský prezident podle Kremlu pozval tureckou hlavu státu, aby přijela v následujících dnech do Moskvy. „Pozvání bylo přijato,“ uvedl Kreml v prohlášení.

ČTK
Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

Prostitutka láká zákazníky za výlohou vykřičeného domu v Dubí u Teplic (2005) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Prof. Vladimír Tesař, zakladatel a přednosta Kliniky nefrologie 1. Lékařské... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Špičkový výrobek i po letech funguje. Kvůli hloupé chybě je však k ničemu

Vypadá i funguje jako nová. Jen z ní kvůli několika nesmyslům ani nezískám... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Snoubení spotřební elektroniky a počítačů provázely porodní bolesti, které jsou z dnešního pohledu absurdní a...

DÁRKY PRO BABIČKU: Potěšte ji pod vánočním stromkem něčím originálním
DÁRKY PRO BABIČKU: Potěšte ji pod vánočním stromkem něčím originálním

Ještě vám chybí dárek pro milovanou babičku a přemýšlíte, co jí nadělit pod stromeček? Připravili jsme pro vás malou inspiraci.