Neděle 15. prosince 2019svátek má Radana, Radan 9 °C občasný déšť Předplatné LN
29. listopadu 2019 17:24 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Macron by si měl sám zjistit, zda není ve stavu mozkové smrti, útočil Erdogan

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. | foto: AP Photo

ISTANBUL/PAŘÍŽ Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek doporučil svému francouzskému protějšku Emmanuelu Macronovi, aby si nechal prověřit, zda se sám nenachází ve stavu mozkové smrti. Erdogan poznámkou narážel na nedávný Macronův komentář týkající se nynější situace v NATO. Francouzské ministerstvo zahraničí si kvůli Erdoganovu výroku hodlá předvolat tureckého velvyslance v Paříži.

Macron na začátku listopadu řekl, že se aliance vlivem změny postojů USA a turecké ofenzívy v Sýrii ocitla ve stavu mozkové smrti. USA i Turecko s ním nesouhlasí. Výrok odmítlo také Německo, které ale připustilo, že NATO je třeba reformovat.

Erdogan i Macron se uvidí příští týden na aliančním summitu v Británii. „Obracím se na pana Macrona z Turecka a řeknu to i (na setkání) NATO: Nejdřív byste měl zjistit, zda ve stavu mozkové smrti nejste vy,“ vzkázalv pátek do Elysejského paláce Erdogan.

„Nový výstřelek tureckého prezidenta, to není prohlášení, ale urážky. Očekáváme od prezidenta Erdogana objasnění,“ reagoval zástupce Macronova úřadu.

Turecko podle médií odmítá podpořit alianční plán posil pro Pobaltí a Polsko, dokud mu NATO neposkytne větší podporu v boji proti kurdským milicím YPG na severu Sýrie. Tyto oddíly bojovaly spolu s mezinárodní koalicí vedenou USA proti Islámskému státu a zasloužily se o jeho porážku, pro Turecko jsou to ale teroristé.

Podle Macrona nemůže po své jednostranné operaci v Sýrii Turecko očekávat solidaritu a podporu spojenců. Erdogan se ale domnívá, že tento názor je odrazem „povrchního a nedostatečného pochopení“ problému.

„Vysvětlil jsem mu několikrát, jakým hrozbám jsme ze Sýrie vystaveni. Nikdy to nepochopil. Věřte mi, je velmi nezkušený. Neví, co to je bojovat proti terorismu,“ vzkázal v pátek Erdogan Macronovi z Istanbulu. V africkém Mali tento týden zemřelo při operacích proti tamním islamistům 13 francouzských vojáků po srážce vrtulníků.

O Macronovi se už ve čtvrtek vyjádřil kriticky také turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu, když řekl, že „Macronova slova nemají žádný význam“, jelikož prezident v Elysejském paláci opakovaně přijímá teroristy.

ČTK
Premium

Zoufale jsme se snažili postřeleného muže zachránit, líčí lékař z Ostravy

Hrudní chirurg Marcel Mitták | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Hrudní chirurg Marcel Mitták z Fakultní nemocnice Ostrava se snažil s týmem zdravotníků zachránit jednoho z těžce...

Premium

Na Gottově pohřbu jsem se bál, že spáchám atentát na Zemana, říká Strach

Jiří Strach | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Každý se ho ptá na Anděla Páně 3. Jiří Strach ale trpělivě vysvětluje, že to nezáleží jen na něm. „Rozhodujeme o tom...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Průvodce Lukáš Lev | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...