Úterý 26. září 2023, svátek má Andrea
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Erdogan obhájil mandát, opozice výsledky odmítá. V Turecku skončil parlamentní systém

Svět

  17:57aktualizováno  25. června 10:37
ANKARA - Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se prohlásil za vítěze nedělních prezidentských voleb, v nichž obhajoval svůj mandát. Erdogan má po sečtení více než 99 procent hlasů přes 52 procent, což mu podle vládních činitelů stačí k vítězství v prvním kole. Erdogan, pro něhož vítězství zároveň znamená posílení pravomocí díky změnám ústavy, zároveň vyzval své oponenty, aby nezpochybňovali výsledky.

Příznivci Erdogana začínají v Turecku slavit. foto: ČTK

„Turecko prochází s těmito volbami demokratickou revolucí,“ nechal se k tomu slyšet před novináři nyní prezident Recep Tayyip Erdogan, když v neděli odevzdával svůj hlas. Staronový prezident bude silnější než kdy dříve, jak loni těsně schválili voliči v referendu. Zároveň vyzval své oponenty, aby nezpochybňovali výsledky.

Podle mluvčího opozice je prohlášení o Erdoganově vítězství předčasné a průběžné výsledky naopak ukazují, že bude muset rozhodnout druhé kolo. Hlavní opoziční kandidát Muharrem Ince získal necelých 31 procent.

Podle agentury Bloomberg s Incem hovořila národní televize Halk TV přes aplikaci Whatsapp. Ten prý uvedl, že sice nešlo o férový boj, ale že uznává Erdoganovo vítězství. Na svůj twitterový účet však hlavní protikandidát napsal pouze to, že v pondělí v poledne povede tiskovou konferenci.

25.června 2018 v 00:19, příspěvek archivován: 25.června 2018 v 01:12

Bugün saat 12.00’de CHP Genel Merkezi’nde basın toplantısı düzenleyeceğim.

V souběžných parlamentních volbách zvítězila vládnoucí Erdoganova islámská Strana spravedlnosti a rozvoje (AKP), která po sečtení více než 97 procent hlasů obdržela více než 42 procent. Podle agentury AP tento výsledek znamená zisk 293 křesel z 600 a tím i ztrátu dosavadní parlamentní většiny. 

Příznivci Erdogana začínají v Turecku slavit.
Příznivci Erdogana začínají v Turecku slavit.

Její potenciální koaliční partner, nacionalistická Strana národní akce (MHP), však získala přes 11 procent hlasů a 49 křesel. Hlavní opoziční formace, liberální Lidová republikánská strana (CHP), jejímž prezidentským kandidátem byl Ince, získala hlasy více než 22 procent voličů. Prokurdská strana HDP těsně překonala desetiprocentní práh nutný pro vstup do parlamentu, když získala necelých 11 procent.

„Náš lid nás pověřil vykonáváním prezidentské a vládních funkcí,“ pronesl podle agentury Reuters Erdogan k výsledkům voleb. Vůdce kritizovaný Západem za potlačování svobody médií v prvním povolebním projevu zároveň mimo jiné přislíbil, že jeho vláda bude pokračovat v posilování práv a svobod občanů. „Vítězem těchto voleb je demokracie, vůle lidu, každý jeden z našich 81 milionů obyvatel,“ řekl Erdogan ve vítězném projevu v sídle své strany. „Dali jste lekci těm, kteří čekají na to, kdy Turecko poklekne,“ dodal.

Muž, který je v Turecku u moci už 15 let, také vzkázal, že na naplňování předvolebních slibů začne pracovat hned následujícího dne. Zmínil například, že bude rozhodněji postupovat proti teroristickým organizacím a že Turecko bude pokračovat v „osvobozování syrských území“, aby se do Sýrie mohli bezpečně vrátit uprchlíci.

Nadprůměrný počet voličů

K volebním urnám se dostavil nadprůměrný počet voličů, podle státních médií volilo v prezidentských i parlamentních volbách okolo 87 procent z více než 59 milionů oprávněných tureckých voličů.

Ince krátce před uzavřením volebních místností vyzval Turky, aby byli ostražití, pokud jde o možné snahy o volební podvody ze strany AKP. Volební komise by podle něho měly uchránit hlasovací urny před možnými manipulacemi.

„Z výsledků je patrné, že Recep Tayyip Erdogan získal absolutní většinu platných hlasů, což znamená jeho znovuzvolení v prvním kole,“ citovala šéfa volební komise Sadiho Güvena agentura AFP. Ten také potvrdil, že prokurdská strana HDP překonala v souběžně konaných parlamentních volbách desetiprocentní práh nutný pro vstup do parlamentu.

Güven na tiskové konferenci neuvedl přesný procentuální zisk jednotlivých kandidátů. Podle státní tiskové agentury Anadolu obdržel Erdogan 52,5 procent hlasů, na druhém místě je hlavní opoziční kandidát na funkci prezidenta Muharrem Ince se ziskem necelých 31 procent.

Přitahuje davy, vystrašil Erdogana. Opoziční kandidát se snaží přetáhnout voliče tureckého prezidenta

Nedělní volby dokončily transformaci turecké politické scény, která začala referendem o přechodu na prezidentský systém v roce 2017, které Erdogan těsně vyhrál. Moc bude po volbách výrazněji soustředěna v rukou prezidenta, který bude po zrušení funkce premiéra moci sestavit vládu, vydávat dekrety a stanovovat rozpočet. Kritici upozorňují, že nový systém ohrožuje právní stát v Turecku, staronový prezident ale trvá na tom, že změny jsou nezbytné pro bezpečnost a stabilitu země.

Z volebních místností bylo hlášeno několik incidentů včetně zadržení skupiny cizinců. Podle turecké státní agentury Anadolu šlo o desítku lidí, převážně Francouzů, Němců a Italů, kteří se snažili ovlivnit průběh voleb a vydávali se za zahraniční pozorovatele. Francouzští komunisté si však podle agentury AFP stěžovali, že mezi zadrženými je trojice jejich členů.

Turecká měna se díky Erdoganově vítězství výrazně zpevnila

Turecká lira v reakci na vítězství Recepa Tayyipa Erdogana v prezidentských volbách výrazně zpevnila, obavy investorů z dalšího směřování hospodářské politiky však její růst brzdí. Vůči dolaru a euru měna hned ráno zpevnila asi o tři procenta na nejvyšší úroveň za poslední dva týdny. Posléze ale část zisků odevzdala.

Dopoledne dolar k liře ztrácel 1,8 procenta na 4,59 liry, euro k liře odepisovalo také 1,8 procenta a nacházelo se na 5,35 liry. Britská libra k turecké liře vykazovala pokles o 1,9 procenta na 6,09 liry.

Erdoganovo vítězství bude tureckou měnu podle analytiků v krátkodobém horizontu podporovat, neboť trhy výsledek voleb vnímají jako upevnění politické stability. V dalších dnech ale bude zásadní, zda Erdogan využije svého postavení k prosazení uvolněnější fiskální a měnové politiky, což se jeví jako pravděpodobné.

Autoři: ,

Jak ušetřit při nákupu Pampers plenek? Povíme vám, jak dostat zpět část svých peněz
Jak ušetřit při nákupu Pampers plenek? Povíme vám, jak dostat zpět část svých peněz

Řekněme si to na rovinu – za plenky pro ty naše miláčky vydáme za rok z peněženky víc než dříve za kabelky. Zvlášť, když pro ně chceme ty nejlepší...