Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Svět

Erdogan hledá korunního prince. Největší šanci ho nahradit má šéf rozvědky, říká odbornice na Turecko

Turecký prezident Tayyip Erdogan. | foto: Reuters

Premium Rozhovor
Západní lídři si oddechli, že byl tureckým prezidentem znovuzvolen Recep Tayyip Erdogan. „Je pro ně zárukou stability v regionu,“ říká odbornice na tureckou politiku Karolína Lahučká. Podle ní je to jeho poslední období, během něhož si musí vychovat následníka.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit

Lidovky.cz: Řada předvolebních průzkumů prorokovala Erdoganovi před prvním kolem takřka drtivou porážku. Kde se stala chyba?
Volby v Turecku obvykle dopadají jinak než průzkumy. My tady úplně nechápeme, jak obrovský význam tam má kampaň, jak moc je Erdogan schopen oslovit davy i na poslední chvíli. Navíc ti, kdo ho skutečně volit nechtěli, to v anketách jasně řekli. Ale velká část lidí, která s ním třeba není úplně spokojena, se nakonec stejně rozhodne pro stabilitu.

Možná, kdyby proti sobě stáli za jiné situace jiní kandidáti. Ale nad Kemalem Kiliçdarogluem a celou opozicí bylo tolik otazníků, že ve chvíli, kdy je země v tolika problémech, si část společnosti řekne, raději budu volit něco, co znám, i když vím, že se nebudu mít dobře, než abych riskoval. Podpora je tam standardně kolem těch 50 procent, nikdy to nebylo tak, že by Erdogan a jeho Strana spravedlnosti a rozvoje (AKP) měli třeba 90 procent.

Další věc je, že Turecko je superklientelistické. AKP je všude a ovlivňuje všechno. Pokud jste její součástí nebo máte někoho z AKP v rodině či mezi známými, dokud je u moci, máte šanci třeba dostat dítě na internát, získat nějakou státní funkci a podobně. Pokud by vyhrála opozice, proběhly by stejné čistky, jako dělala AKP před lety, aby se zbavila lidí z CHP, a vy se pak už nedostanete k ničemu.

Myslím si, že tady na Západě jsme si mnozí tu změnu strašně přáli, tak jsme ty průzkumy pořád zdůrazňovali. A je možné, že i to zmobilizovalo erdoganovské křídlo v prvním kole. On to umí využít ve svých projevech. Tu protizápadní rétoriku typu: podívejte se, Západ si přeje, abych odešel, a to bude poslední krok k tomu, aby zničil Turecko. Na to konzervativní nacionalistická skupina slyší.

Lidovky.cz: Takže byla chyba opozice postavit jako protikandidáta právě předsedu Republikánské lidové strany (CHP) Kiliçdaroglua, jenž je pro mnoho lidí, i Erdoganových odpůrců, zkrátka nevolitelný? Dopadlo by to jinak, kdyby kandidoval někdo z populárnějších politiků jako Ekrem Imamoglu nebo Mansur Yavaş (starostové Istanbulu a Ankary)?

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se