Pátek 9. prosince 2022, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Erdogan žaluje německého politika, který ho nazval „malou krysou z kanalizace“

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan foto: AP

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan podal žalobu za pomluvu na německého politika Wolfganga Kubického, který ho nazval „malou krysou z kanalizace“. Místopředseda Spolkového sněmu a člen vládních liberálních svobodných demokratů (FDP) Kubicki se žaloby neobává. Erdogan během své vlády kvůli urážkám zažaloval už desítky tisíc lidí.
  11:46

Kubicki označil Erdogana za kanalizační krysu při předvolebním mítinku, na němž komentoval rostoucí počet migrantů přicházejících do Evropské unie přes takzvanou balkánskou trasu. Podle politika za rostoucí trend může Turecko, které nehlídá dostatečně své hranice.

Následovně Kubicki dodal, že považuje krysu za milé a inteligentní zvíře, které často vystupuje v pohádkách pro děti. Informovala o tom agentura DPA s odvoláním na německého advokáta Mustafu Kaplana, který Erdogana v Německu zastupuje.

Kaplan agentuře potvrdil dřívější informaci týdeníku Der Spiegel, že podal v zastoupení tureckého prezidenta žalobu za pomluvu na německého politika. Podle ní chtěl politik svým výrokem Erdogana očernit. Tento týden si kvůli výroku povolala Ankara německého velvyslance.

Kubicki v pátek uvedl, že se žaloby neobává, protože Německo je právním státem, který chrání svobodu projevu. „To, že Erdogan od začátku svého mandátu v roce 2014 podal přinejmenším 200 tisíc takových žalob, mluví za vše,“ řekl německý politik.

Urážka prezidenta je v Turecku trestným činem, za který hrozí až šest let vězení, pokud je urážka pronesena na veřejnosti. Za Erdoganovy vlády úřady začaly stíhat několik desítek tisíc lidí za urážku hlavy státu.

Podle prezidentových kritiků a ochránců lidských práv Erdogan používá článek 299 trestního zákoníku k zastrašování svých oponentů. Přístup tureckých úřadů v minulosti kritizovaly i mezinárodní organizace.

Autoři: ,

Soutěžíme o 10 balíčků prémiového mléka BEBA COMFORT 2
Soutěžíme o 10 balíčků prémiového mléka BEBA COMFORT 2

Zapojte se s námi do soutěže a vyhrajte jeden z 10 balíčků oblíbené prémiové kojenecké výživy BEBA COMFORT 2, na které si vaše děťátko pochutná. Co...

Mohlo by vás zajímat