23. června 2019 18:25, aktualizováno  21:08 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Erdogan vliv nad Istanbulem nezíská, opakované volby vyhrál opoziční kandidát Imamoglu

Přiznivci Ekrema Imamogla slaví jeho zvolení. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Přiznivci Ekrema Imamogla slaví jeho zvolení. | foto: Reuters

ISTANBUL Opakované volby starosty Istanbulu v neděli vyhrál Ekrem Imamoglu z opoziční Lidové republikánské strany (CHP), který zvítězil i v anulovaných březnových volbách. Vyplývá to z výsledků po sečtení takřka všech hlasů. Protikandidát Binali Yildirim z vládní Strany spravedlnosti a rozvoje (AKP) prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana již Imamogluovi pogratuloval a vítězi blahopřál i Erdogan, napsala agentura Reuters.

Imamoglu své opakované vítězství označil za nový začátek. Prohlásil, že je připraven na konstruktivní spolupráci s Erdoganem, která poslouží městu. Prezidentovi chce nyní předložit plán rozvoje Istanbulu.

„Istanbul zahajuje novou kapitolu, která bude založena na spravedlnosti, rovnosti, lásce a toleranci. Vyhazování peněz, okázalost a arogance skončí,“ řekl Imamoglu.  Březnový souboj o post starosty největšího tureckého města, v němž žije téměř pětina z 82 milionů obyvatel Turecka, Imamoglu vyhrál rozdílem 13 000 hlasů. Nyní je vítězství výraznější, neboť neoficiální výsledek mu slibuje 53,6 procenta hlasů, zatímco Yildirima podpořilo 45,4 procenta zúčastněných voličů, což je podle AP rozdíl 777 000 hlasů.

Ekrem Imamogla.
Přiznivci Ekrema Imamogla.

Ústřední volební komise ještě výsledky oficiálně neoznámila, ale její šéf přislíbil, že tak učiní co nejdříve.

Nicméně Yildirim již po zveřejnění prvních průběžných výsledků porážku uznal a prohlásil, že doufá, že Imamoglu bude dobrým starostou. „Gratuluji mu a přeju mnoho štěstí. Mým přáním je, aby Imamoglu dobře sloužil Istanbulu,“ uvedl. Neúspěšný vládní kandidát rovněž řekl, že istanbulské volby jsou dokladem toho, že demokracie v Turecku funguje výborně.

„Ekremu Imamogluovi, který podle neoficiálních výsledků vyhrál, gratuluji,“ napsal na twitteru Erdogan.

Imamogluovo vítězství po téměř dvou dekádách připravilo Erdoganovu stranu o moc na istanbulské radnici. Opakovaná prohra ve městě, kde v 90. letech Erdogan sám starostoval, je podle Reuters pro prezidenta nepříjemná a může oslabit jeho moc, která se donedávna jevila jako neotřesitelná.

Analytici se podle Reuters domnívají, že ztráta Istanbulu může vyvolat změny ve vládě a také úpravu zahraniční politiky. Turecko nyní v diplomacii balancuje mezi Ruskem a Spojenými státy, které Ankaře hrozí sankcemi, pokud se rozhodne dokončit nákup ruského protiraketového systému S-400. Washington a NATO, jehož členem je i Turecko, nákup tvrdě kritizují.

Proti výsledku březnových voleb v Istanbulu podala AKP stížnost kvůli neregulérnosti, čemuž ústřední volební komise vyhověla. Ve svém zdůvodnění označila za pochybení skutečnost, že někteří lidé pracující v místních volebních komisích nebyli zaměstnanci státní správy. Ještě předtím ale Imamoglua v úřadu starosty ústřední komise potvrdila a Imamoglu funkci vykonával tři týdny. Opozice rozhodnutí opakovat volby kritizovala.

Ekrema Imamoglua (49)

  • Imamoglu je členem opoziční Lidové republikánské strany (CHP) a v opakovaných volbách starosty Istanbulu porazil bývalého tureckého premiéra Binaliho Yildirima z vládní Strany spravedlnosti a rozvoje (AKP) prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Podle prozatímních výsledků získal 53,6 procenta hlasů, zatímco Yildirim dostal podporu 45,4 procenta zúčastněných voličů. Imamogluovo vítězství po téměř dvou dekádách připravilo Erdoganovu stranu o moc na istanbulské radnici.
  • Imamoglu již 31. března letošního roku těsně vyhrál volby starosty největšího tureckého města, ve kterém žije skoro pětina z 82 milionů obyvatel země. Druhý Yildirim dostal tehdy od voličů asi o 13.000 hlasů méně. Proti výsledku březnových voleb podala AKP stížnost kvůli neregulérnosti, čemuž ústřední volební komise vyhověla a volby anulovala. Ve svém zdůvodnění označila za pochybení skutečnost, že někteří lidé pracující v místních volebních komisích nebyli zaměstnanci státní správy. Ještě předtím ale Imamoglua v úřadu starosty potvrdila a Imamoglu funkci vykonával 18 dní. Opozice rozhodnutí opakovat volby kritizovala.
  • Imamoglu před opakovanými volbami upozorňoval na nezřízené plýtvání veřejnými penězi předchozích radnic, které podle něj po čtvrt století hospodařily s rozpočtem čtyři miliardy dolarů ročně (92,5 miliardy Kč) a slíbil transparentní hospodaření podle vzoru moderních světových metropolí. "Za tři roky se za web istanbulské radnice utratilo 80 milionů (tureckých) lir," řekl Imamoglu. "Za to by se daly zřídit webové stránky všech obcí v Turecku," dodal. Imamoglu dále uvedl, že za necelé tři týdny na radnici snížil výdaje za vodu i dopravu a slíbil skoncovat se systémem, z kterého těží zisk jen hrstka jedinců. Ušetřené peníze chce investovat do školství, na podporu chudých a údržbu zelených ploch.
  • Členem CHP se Imamoglu stal v roce 2008, v letech 2009 až 2013 byl šéfem stranické buňky v istanbulské čtvrti Beylikdüzü, v letech 2014 až 2019 zde byl starostou. Na starostu Istanbulu již neúspěšně kandidoval v roce 2017, kdy ve třetím kole prohrál s kandidátem AKP Mevlütem Uysalem.
  • Narodil se 4. června 1970 ve městě Akcaabat v severovýchodní části Turecka. V roce 1987 se jeho rodina přestěhovala do Istanbulu. Vystudoval Istanbulskou univerzitu, kde získal magisterský titul v oboru řízení lidských zdrojů, poté vedl rodinnou stavební firmu.
  • V minulosti působil jako manažer fotbalového týmu Trabzonspor a viceprezident basketbalového týmu Trabzonspor BK.
ČTK

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.