13. prosince 2017 11:02 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Erdogan vyzývá: Uznejte Jeruzalém za metropoli Palestiny

Erdogan na mimořádném zasedání Organizace islámské spolupráce v Istanbulu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Erdogan na mimořádném zasedání Organizace islámské spolupráce v Istanbulu. | foto: Reuters

ISTANBUL Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan ve středu na summitu islámských zemí vyzval světové mocnosti, aby uznaly Jeruzalém za hlavní město Palestiny. Informovala o tom agentura Reuters. Reagoval tak na to, že americký prezident Donald Trump se minulý týden rozhodl uznat Jeruzalém za metropoli Izraele.

Erdgoan v úvodním projevu na mimořádném zasedání Organizace islámské spolupráce (OIC) v Istanbulu řekl, že rozhodnutí USA je odměnou za izraelské „teroristické činy“. Erdogan zdůraznil, že Izrael je okupačním a teroristickým státem.

Změnu statusu Jeruzaléma, který nebyl z mezinárodněpolitického hlediska dořešen, a to v neprospěch Palestinců, označil Erdogan za překročení nejzazší meze, za kterou muslimské státy nemíní ustoupit. Proto vyzval USA, aby zvrátily svoje „nelegální a provokativní rozhodnutí“.

Erdogan rovněž řekl, že je nezbytné urychlit proces zařazení palestinské autonomie do všech mezinárodních smluv.

Palestinský vůdce Mahmúd Abbás, který ovládá palestinská území na Západním břehu Jordánu, na konferenci prohlásil, že „celý svět“ odmítá Trumpův krok.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz