31. července 2019 16:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Eritrejec z frankfurtského nádraží byl považován za vzorného pracovníka, nyní mu za vraždu hrozí doživotí

Podezřelý míří k okresnímu soudu ve Frankfurtu. Policie se stále snaží najít... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Podezřelý míří k okresnímu soudu ve Frankfurtu. Policie se stále snaží najít... | foto: AP Photo

BERN Čtyřicetiletý Eritrejec, který v pondělí strčil ženu s dítětem na hlavním nádraží ve Frankfurtu nad Mohanem před přijíždějící vlak, platil ve Švýcarsku za vzorného pracovníka. Alpskou zemi chválil a snil o tom, že jeho rodinu tam čeká krásná budoucnost. Byl považován za spolehlivého a pracovitého člověka, napsala agentura DPA.

Přistěhovalec nyní čelí obvinění z vraždy a pokusu o další dvě vraždy. V pondělí strčil do kolejiště 40letou ženu a osmiletého chlapce, který incident nepřežil. Kromě toho se pokusil na koleje shodit další 78letou ženu. Motiv jeho činu dosud není znám.

„Vyznačoval se silnou vytrvalostí a skvělou pracovní morálkou,“ řekla švýcarskému deníku Tages-Anzeiger Laetitia Hardeggerová ze švýcarské organizace Solidar Suisse, která se celosvětově zasazuje o spravedlivou práci. V její zprávě z roku 2017 byl právě útočník z Frankfurtu uváděn jako pozitivní příklad.

„Od začátku na mě dělal velmi dobrý dojem,“ uvedl ve zprávě šéf curyšského dopravního podniku. „Je opravdu zapálený a spolehlivý. Měl velkou radost, když jsme mu nabídli stálé zaměstnání,“ uvedl Eritrejcův bývalý šéf v brožuře.

Žena píšící do knihy kondolencí před vlakovým nádražím ve Franfurktu, kde muž...
Lidé před Frankfurtské nádraží kladou svíčky a květiny.

Samotný uprchlík v ní poznamenal, že ve Švýcarsku žije velmi rád. „Líbí se mi, že se tady každému dostane pomoci, a je jedno, jestli je chudý, nebo bohatý. A všichni mají co jíst a zajištěnou existenci. A školní vzdělávání považuji také za velmi dobré,“ pochvaloval si muž, který do Švýcarska přišel v roce 2006. V roce 2008 mu byla schválena žádost o azyl a od roku 2011 směl v zemi trvale žít. „Soukromě si přeji, aby mé tři děti měly lepší a lehčí život než já,“ snil o budoucnosti.

Naposledy žil s manželkou a třemi společnými dětmi ve věku jeden, tři a čtyři roky v obci Wädenswil u Curyšského jezera. Až do minulého čtvrtku nijak nápadně. Až minulý týden napadl nožem sousedku. Jeho ženu i sousedku změna jeho chování překvapila. „Souhlasně vypověděly, že ho takto ještě nezažily,“ uvedl policejní mluvčí.

Mnohé nasvědčuje podle DPA tomu, že v životě muže před několika měsíci nastala změna s dalekosáhlými následky. Podle údajů švýcarské policie byl Eritrejec tento týden v psychiatrické péči a od února byl kvůli duševním problémům na nemocenské. Na náznaky případné radikalizace nebo ideologických motivů pachatele vyšetřovatelé nenarazili. V Německu mu nyní hrozí doživotní vězení.

Podobný případ jako ve Frankfurtu se stal 20. července ve městě Voerde v Severním Porýní-Vestfálsku, kde 28letý Němec srbského původu před projíždějící vlak shodil 34letou ženu. Také ona následkům svých zranění podlehla.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz