21. dubna 2010 13:04 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Erupce sopek mohou trvat celé 21. století, varuje prezident Islandu

Islandský prezident Ólafur Ragnar Grímsson. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Islandský prezident Ólafur Ragnar Grímsson. | foto: Reuters

REYKJAVÍK Islandský prezident Ólafur Ragnar Grímsson varoval, že výbuch sopky pod ledovcem Eyjafjallajökull na jihu Islandu je jen "malou zkouškou" před podstatně většími erupcemi, které lze na ostrově v brzké době očekávat, uvedl v úterním rozhovoru pro BBC.

Podle něj má Island sám do budoucna připravené nouzové plány a podobně by se prý měly zařídit i vlády dalších evropských zemí.

Čtěte také:

"To, čeho jsme byli svědky v posledních několika dnech, by mohlo být teprve začátkem událostí, které se budou opakovat celé 21. století," konstatoval Grímsson v době, kdy se evropská letecká doprava pomalu začíná zotavovat z ochromení způsobeného sopečným prachem z Islandu.


Obavy se týkají především vulkánu Katla, který se nachází asi 20 kilometrů východně od sopky pod ledovcem Eyjafjallajökull. Podle názoru řady vědců jsou oba vulkány propojeny sítí magmatických kanálů. Předchozí tři erupce pod ledovcem Eyjafjallajökull byly vždy následovány erupcí podstatně větší Katly.

Erupce sopky Katla, kterou pokrývá půl kilometru ledu jednoho z největších islandských ledovců Mýrdalsjökull, by měla podle islandského prezidenta ničivé celosvětové dopady.

"Katla je mnohem větší a vybuchuje minimálně jednou za století. Poslední erupce se odehrála v roce 1918, takže už pár let čekáme novou," prohlásil Grímsson.

"Naše země má pro takový případ připraveny nouzové plány. Domnívám se, že je nejvyšší čas, aby začaly plánovat také evropské vlády a letecké společnosti," dodal. Experti nicméně zatím žádné známky aktivity vulkánu Katla nezaznamenali.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vícenásobné matky nejsou divné. Jen se rozhodly mít víc dětí, než je běžné

velká rodina - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Průměrný počet narozených dětí na jednu matku v Česku sice vzrostl, pořád je však hluboko pod číslem dvě. My jsme našli...

TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou
TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou

Tamara Klusová – zpěvačka, autorka knížky, manželka oblíbeného muzikanta, ale hlavně trojnásobná maminka. Jaké bylo její vlastní dětství, kde dobíjí baterky a jaké porody se svými dětmi prožila? To se dozvíte v našem rozhovoru.