Neděle 14. července 2024, svátek má Karolína
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Estonsko marně pátrá po svém agentovi. Rusové kontakt nepovolí

Svět

  10:39
TALLINN - Estonsko stále nemá přímý kontakt s členem své tajné služby, který je od pátku zadržován v Rusku. Tallinn podle portálu BBC tvrdí, že Moskva nepovolila estonskému konzulovi, aby Estona Kohvera navštívil.

Varovná cedule poblíž hraničního přechodu mezi Estonskem a Ruskou federací, odkud byl podle estonských úřadů unesen agent estonské tajné služby KaPo. foto: Reuters

Estonské ministerstvo zahraničí minulý týden oznámilo, že "neznámé osoby" odvlekly pracovníka tajné estonské bezpečnostní policie KaPo přes hranice do Ruska. Podle Moskvy byl ale Estonec zadržen v Rusku, kde čelí podezření z výzvědné činnosti.

VÍCE ZDE:

"Nevíme, kde ho zadržují," uvedl mluvčí KaPo Harrys Puusepp. "Zatím jen víme, že nebyl zraněn," dodal s tím, že ruské úřady by měly estonskému konzulovi umožnit návštěvu.

Sídlo estonské tajné služby KaPo ve městě Tartu.

Moskva a Tallinn se nadále přou o to, zda Estonec překročil hranici s Ruskem. "Máme důkaz, že byl jistě na estonském území. V dané oblasti není estonská hranice oplocena, jsou tam křoviska, vysoká tráva a les. Na zemi není žádná čára, ale každý ví, kam to vede. Lze to rozpoznat z obou stran," řekl Puusepp.

Ruská tajná služba FSB ale tvrdí, že Estonec byl dopaden na ruském území. Měl prý u sebe pistoli, 5000 eur (asi 138 000 Kč), odposlouchávací zařízení a další techniku pro výzvědnou činnost. Estonsko nařčení ze špionáže odmítá a uvádí, že zadržený policista se věnuje organizovanému zločinu, pašeráctví a korupci.

Estonci hrozí v Rusku 20 let vězení. Podle analytiků by jej ale Moskva mohla případně vyměnit za svého špióna v estonské tajné službě Alexeje Dressena, odsouzeného před dvěma lety na 16 let do vězení.

‚Dokud se nepřizná‘

Rusové podle polské televize TVN prý nepustí estonské diplomaty ke Kohverovi, dokud "se nepřizná", ale důstojník se dosud nenechal zlomit. Rusové ho prý zadrželi během estonské tajné operace, kterou ale Estonci zjevně pokazili.

Kohver se podle generála Antse Laaneotse, bývalého velitele estonské armády, měl na hranici setkat s ruským informátorem. Místo něj ale dorazili ozbrojenci z FSB. Šlo o past. Šéf KaPo Arnold Sinisalu připustil, že Kohver měl tělesnou stráž, ale ta se nechala zaskočit útokem, provázeným odpálením dýmovnic a ohlušujících granátů. Než se vzpamatovala, důstojník byl už na opačné straně hranice. FSB podle něj Kohvera znala - ale Estonci nečekali, že "ruští kolegové začnou unášet lidi".

PSALI JSME:

Z únosu však neexistuje videozáznam, protože estonští pohraničníci se kvůli operaci KaPo z hranice stáhli a své kamery vypnuli. Ale při ohledání místa činu se prý místní ruští pohraničníci podepsali pod protokol o únosu.

Kohver je podle estonských médií esem KaPo: v roce 2011 se podílel na osvobození Estonců unesených v Libanonu a v roce 2010 jej prezident vyznamenal za zásluhy, na které se vztahuje státní tajemství.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!