8. srpna 2018 18:07, aktualizováno  18:08 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Estonský premiér mluvil se šéfem NATO o incidentu s omylem vypuštěnou španělskou raketou

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 4Diskuse
Letoun RAF Typhoon nad Severním mořem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letoun RAF Typhoon nad Severním mořem. | foto: Wikimedia/Ian Forshaw

Tallinn/Moskva Estonský premiér Juri Ratas se telefonicky spojil s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem, aby s ním „posoudil“ incident, při kterém španělský stíhací letoun omylem vypustil raketu s bojovou hlavicí na jihovýchodě Estonska. Oznámil to ve středu tallinnský zpravodajský server Err. Ratas šéfa NATO vyzval, aby aliance k případu přistoupila s veškerou vážností.

Raketu vzduch-vzduch vypálil španělský letoun v úterý při přeletu města Otepää, naposledy byla raketa spatřena asi 40 kilometrů od města Tartu. Podle středeční informace generálního štábu estonské armády nebyly zbytky rakety dosud nalezeny, i když pravděpodobné místo dopadu vojáci znají. Střela prý explodovala v neobydlené oblasti přírodní rezervace. 

Madrid nad incidentem vyjádřil lítost, místo španělských dočasně hlídkují v estonském vzdušném prostoru letouny portugalské, napsal list Postimees. Incident vyšetřují orgány NATO a estonská vojenská policie, příčinou je údajně lidská chyba. 

Ratas Stoltenbergovi řekl, že případ „pochopitelně znepokojuje estonské veřejné mínění“. Estonské úřady se podle premiéra spolu s aliancí budou snažit o prošetření všech detailů události, která „chvála bohu nevedla k žádným obětem“. 

Nehodě s raketou ve středu věnovala komentář ruská státní agentura TASS. Napsala v něm, že pokud by vystřelená raketa zamířila na východ, a nikoli na sever, mohla by teoreticky dopadnout na území Ruské federace. „Incident by mohl mít daleko těžší následky. Znovu to potvrzuje, že svět neohrožují akce Ruska, ale vysoká bojová aktivita, kterou bez jakýchkoli příčin u ruských hranic rozvinuly země NATO“.

ČTK
  • 4Diskuse
Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz