Pondělí 1. března 2021svátek má Bedřich 8 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Etiopan, nebo Tigrajec? Veškeré konflikty v Etiopii jsou vnímané jako etnické, jde o podstatu státu, říká expert

Etiopská armáda sedí na obrněném transportéru. Snímek byl pořízen z videa,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Etiopská armáda sedí na obrněném transportéru. Snímek byl pořízen z videa,... | foto: AP Photo

Praha/Addis Abeba V pozadí konfliktu v Etiopii, kde v sobotu federální armáda dobyla město Mekele, správní středisko oblasti Tigraj, je spor mezi etnickým federalismem a pojetím státu jako společenstvím občanů, říká Jan Záhořík z katedry blízkovýchodních studií Filozofické fakulty Západočeské univerzity v Plzni.

Lidovky.cz: Co je příčinou bojů v Tigrajském státě na severu Etiopie? Jde o čistě etnický konflikt, nebo o něco víc?
V Etiopii jsou veškeré konflikty vnímané jako etnické, nicméně tato identita je silně zpolitizovaná. Podle mého názoru se jedná o základní charakter státu, totiž zda se i nadále bude prosazovat tzv. etnický federalismus, či zda zvítězí občanský princip. Premiér Abiy Ahmed prosazuje občanský přístup – tedy aby se obyvatelé v první řadě cítili jako Etiopané a až v druhé řadě jako Oromové, Amharové, Tigrajci či další etnické skupiny. A v Tigraji tento princip evidentně nenachází odezvu.

Etiopský premiér Abiy Ahmed.
Etiopská armáda varuje civilisty před plánovaným postupem na město Mekele,...

Lidovky.cz: Proč?
Obyvatelé Tigraje vnímají současnou situaci tak, že ztratili své dřívější, privilegované postavení a čelí útlaku. Že jsou v rámci Etiopie zatlačovaní do pozadí. A cítí, že bodem zlomu byl nástup současného premiéra do úřadu (Abiy se stal předsedou etiopské vlády v dubnu 2018 – pozn. red.). Navíc Abiy pochází z „konkurenční“ etnické skupiny Oromů. Proto ten zuřivý odpor Tigrajské lidové osvobozenecké fronty (TPLF) proti federální armádě.

Lidovky.cz: Tigrajců je ale jen asi šest milionů, docela malý podíl ze 110milionové země. Kde se vzala jejich „ztracená“ privilegia?
Byla to právě tigrajská TPLF, která stála v čele odporu proti marxistické diktatuře Mengistua Hailea Mariama v 70. a 80. letech minulého století. A jen pár let po svržení jeho režimu vypukla krvavá válka s Eritreou, v níž se Tigrajci také silně angažovali.

Výsledkem bylo, že členové tigrajského etnika ovládli mnoho důležitých postů v celostátní politice, armádě, administrativě i byznysu. Podle jejich názoru šlo o zasloužené výhody, vždyť to přece byli právě oni, kdo v těžkých dobách za Etiopii nejvíce trpěli.

Jejich výsadní postavení skončilo ale s nástupem Abiye k moci a v souvislosti s jeho odklonem od zmíněného etnického federalismu. Olej do ohně přililo i odložení parlamentních voleb původně plánovaných na srpen 2020 z důvodu šíření koronaviru; Tigrajci proto dnes vnímají Abiye jako nelegitimního politika.

Jan Záhořík

Jan Záhořík

Lidovky.cz: Čelí Tigrajci skutečně perzekuci, jak mnozí z nich tvrdí?Je pravda, že ve zmíněném roce 2018 se skutečně karta obrátila. Mnozí Tigrajci – včetně těch, kdo zastávali vysoké posty – se po Abiyově nástupu k moci raději stáhli do své „domoviny“, tedy do Tigrajského státu. Někteří z těch, kdo zůstali v jiných částech Etiopie, pak skutečně čelili perzekucím, třeba studenti na univerzitách či podnikatelé. Byly zaznamenány případy, kdy se Tigrajcům vypalovaly domy, docházelo i k vraždám.

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Reportérka Julie Mahlerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Rozhánění nelegální párty. Policie v lednu zasahovala na večírku v domě v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...

Mord v hospodě U Dvou koček. Zloději odnesli cigarety, víno a ruce oběti

Rituální vražda v pražské hospodě U Dvou koček. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Okolo pouličních lamp tančily roje vloček. Sníh propůjčil pražským ulicím něžný a romantický vzhled. Jen jediné...