Středa 1. února 2023, svátek má Hynek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Etiopský boeing náhle změnil směr, řekl očitý svědek havárie. Vyšetřovatelé našli černé skříňky

Svět

  15:48aktualizováno  16:35
Addis Abeba/Nairobi - Vyšetřovatelé našli obě černé skřínky z Boeingu 737 MAX 8 etiopských aerolinií, který se zřítil v neděli krátce po startu z etiopské metropole Addis Abeby. O nálezu zapisovače hovorů v pilotní kabině i záznamníku s technickými údaji o letu v pondělí informovala etiopská státní televize. Při havárii letadla společnosti Ethiopian Airlines na cestě z etiopské metropole do keňského hlavního města Nairobi zahynulo všech 157 lidí na palubě. V Etiopii byl v pondělí vyhlášen státní smutek.

Záchranáři prohledávají trosky havarovaného Boeingu 737 MAX 8 v Etiopii. foto: ČTK/AP

Etiopie, Čína a Indonésie zastavily provoz Boeingů 737 MAX 8. Většina světových aerolinek se ale rozhodla nové boeingy z provozu nestahovat, uvedla agentura Reuters. Letecká společnost Smartwings zatím nevyřadí z provozu svá letadla Boeing 737 MAX 8 a počká na vyjádření Evropské agentury pro bezpečnost letectví (EASA).

Než letadlo spadlo, táhla se za ním kouřová stopa, řekli agentuře Reuters dva svědci. Stroj podle nich také vydával zvláštní zvuk a letěl nízko. Farmář Malka Galato, na jehož pozemek letadlo dopadlo, viděl, že z letadla vypadávají malé části připomínající papír. Stroj také před pádem náhle změnil směr, dodal svědek. Po ostré změně kurzu z něj padaly předměty, včetně oblečení, řekl další farmář.

Akcie Boeingu strmě klesají. Od leteckého neštěstí v Etiopii ztratily 11 procent

Mezi oběťmi nedělní havárie etiopského letadla jsou i čtyři Slováci. Tři z nich jsou příbuzní poslance Antona Hrnka - manželka a dvě děti. České ministerstvo zahraničí ČTK sdělilo, že podle jeho informací nezahynul žádný český občan. Nejméně 22 z obětí pracovalo pro agentury OSN - mnoho z nich letělo do Nairobi na konferenci o klimatu.

Záchranáři prohledávají trosky havarovaného Boeingu 737 MAX 8 v Etiopii.
Záchranáři pracují na odklízení trosek havarovaného Boeingu 737 MAX 8 v Etiopii.

Havarované letadlo bylo podle Ethiopian Airlines koupeno loni v listopadu. Pilot, který jej řídil, byl podle aerolinek zkušený. Čtveřice zbylých strojů tohoto modelu stáhly etiopské aerolinky v neděli do odvolání z provozu.

K podobnému kroku vyzval domácí aerolinky i čínský úřad pro civilní letectví. Společnosti Air China, China Eastern Airlines a China Southern Airlines provozují přes 90 těchto strojů, což představuje více než čtvrtinu všech vyrobených kusů tohoto modelu.

Boeing 737 MAX 8 nehavaroval poprvé

Čínský úřad pro civilní letectví zároveň připomněl loňskou havárii Boeingu 737 MAX 8 v Indonésii. Letoun nízkonákladové společnosti Lion Air se 181 pasažéry a osmi členy posádky se při ní zřítil po startu z letiště v Jakartě. Nikdo nepřežil. Už tato havárie vyvolala obavy o bezpečnost boeingu nové generace. Jakarta dnes oznámila, že 11 nových boeingů dočasně odstavuje.

Příčina říjnové havárie sice nebyla dosud určena, indonéští vyšetřovatelé ale už několik dní po neštěstí letecké dopravce upozornili, že chybná informace z jednoho ze senzorů může způsobit, že letadlo automaticky nakloní příď směrem dolů.

Etiopské aerolinky i Čína zastavily po tragédii provoz Boeingů 737 MAX 8

Mnozí odborníci varují, aby se zmíněné nehody předčasně nedávaly do souvislosti. Alan Diehl z amerického Národního úřadu pro bezpečnost v dopravě (NTSB) připomněl, že v obou případech se neštěstí odehrálo krátce po vzletu a kolísání vertikální rychlosti po startu etiopského letadla naznačuje možný problém s ovladatelností stroje. Dodal ale, že existuje řada dalších vysvětlení havárie - například problém s motory, chyba pilota, váha nákladu, sabotáž anebo střet s ptáky.

Společnost Boeing vyjádřila soustrast pozůstalým obětí a oznámila, že vzhledem k havárii odloží plánované slavnostní představení širokotrupého letadla Boeing 777x, které bylo naplánováno na středu. Společnost také uvedla, že vyšetřovaní je teprve v počáteční fázi, a proto není nutné provozovatelům modelu 737 MAX 8 vydávat nové pokyny.

Akcie amerického výrobce letecké techniky dnes výrazně ztrácejí, ještě před zahájením oficiálního obchodování odepisovaly kolem 11 procent.

Autor:

Stop klasickým těstovinám. Vyzkoušejte zdravější špagety Melissa
Stop klasickým těstovinám. Vyzkoušejte zdravější špagety Melissa

Chcete si během pár minut připravit zdravý a chutný oběd nebo večeři? Máme pro vás řešení. Zapojte se do testování a připravte si špagety Melissa,...

Mohlo by vás zajímat