Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Volby v Barmě: Budu volit bílého tygra, Su Ťij neznám

Svět

  9:12
RANGÚN - Představitelka barmské opozice Do Aun Schan Su Ťij je považována za favoritku nedělních parlamentních doplňovacích voleb v Barmě. V oblastech obývaných národnostními menšinami, které elitám z Rangúnu tradičně nedůvěřují, je však volební klání pro její stranu mnohem nejasnější.

Su Ťij na tiskové konferenci s novináři foto: ČTK

Parlamentní volby, které pozorně sledují především západní země, by měly několika kandidátům Národní ligy pro demokracii (NLD) umožnit dostat se do Lidového shromáždění a potvrdit tak návrat Su Ťijiny strany do centra politického dění. Volby ale také zdůrazní nedůvěru, kterou Su Ťij vyvolává v některých náhorních oblastech.

Jednou z nich je Šanský stát na severovýchodě země, kde se ve volbách v roce 2010 druhou nejsilnější stranou v parlamentu přes velmi nepříznivé podmínky stala Strana šanských národností pro demokracii (SNDP), známá též jako Strana bílého tygra.

ČTĚTE TAKÉ:

"Budu volit bílého tygra," tvrdí pětatřicetiletá rolnice Nan Mu z vesnice nedaleko města Lašio. "Do Aun Schan Su Ťij neznám". A špičky SNDP potvrzují zakotvení Strany bílého tygra, která čerpá z desítek let střetů mezi barmskou armádou a etnickou menšinou Šanů.

Su Ťij na tiskové konferenci s novináři

"Do Aun Schan Su Ťij procestovala celou zemi, aby lidem přinesla dobro," tvrdí místní představitel SNDP Sai Aun Sar. "Lidé ale při každé návštěvě vesnic podporují nás." Nedělní volby, ve kterých je ve hře 45 křesel včetně dvou za tento stát, mocenskou rovnováhu nevychýlí. Porážka NLD by jí ale zkomplikovala úkol, pokud jde o získání podpory menšin, které představují třetinu z 60 milionů obyvatel Barmy. A nepomohla by ani rozbít obrázek Su Ťij coby osoby z Rangúnu, která je především členkou většinového etnika Barmánců.

Vztahy mezi mnoha národnostními menšinami a centrální mocí jsou napjaté od získání nezávislosti v roce 1948. Občanská válka pak některé z nich v rámci bojů za větší autonomii obrátila proti armádě. A pro některé z těchto lidí, kteří v občanském konfliktu prožili mnoho let, není Su Ťij nositelkou Nobelovy za mír, ale ženou, která hájí centrální moc. "Mnoho z nich ji vidí především a hlavně jako členku barmské elity," tvrdí Jim Della-Giacoma z mezinárodní organizace International Crisis Group.

Mnoho Barmánců podle něj nedokáže odhadnout, do jaké míry se menšiny cítí být odsunuty na okraj. Rozhodnutí NLD usilovat o všechny mandáty ve hře "toto nepřátelství s některými skupinami jasně prohloubilo," míní. "Obávají se, bezpochyby oprávněně, že jejich zájmy budou pošlapány ve chvíli, kdy se NLD pokusí proklestit si cestu k moci." Su Ťij opakovaně volala po ukončení ozbrojených střetů a žádala podobně jako mezinárodní společenství politické řešení problému.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Autoři: ,