1. srpna 2019 14:09 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

EU bude se s íránským ministrem zahraničí Zarífem spolupracovat i přes americké sankce

Spojené státy zařadily íránského ministra zahraničí Mohammada Džaváda Zarífa na... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Spojené státy zařadily íránského ministra zahraničí Mohammada Džaváda Zarífa na... | foto: Reuters

Brusel/Teherán Evropská unie lituje rozhodnutí Spojených států uvalit sankce na íránského ministra zahraničí Mohammada Džaváda Zarífa. Podle mluvčího šéfky unijní diplomacie Federiky Mogheriniové bude unie se Zarífem nadále spolupracovat.

USA ve středu rozhodly zařadit Zarífa na seznam osob, na něž se vztahují protiíránské sankce, už od června je na něm duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí. Íránský prezident Hasan Rúhání ve čtvrtek označil rozhodnutí Washingtonu za dětinské a za projev strachu před Zarífovou logikou.

„Litujeme tohoto rozhodnutí. My budeme s panem Zarífem nadále spolupracovat jako s nejvýše postaveným íránským diplomatem a vzhledem k významu udržení diplomatických vztahů s Teheránem,“ řekl mluvčí Mogheriniové. 

USA rozšiřováním sankcí chtějí vytvořit maximální tlak na Írán a přinutit ho vyjednávat. Podle představ Washingtonu, který loni odstoupil od mezinárodní dohody o íránském jaderném programu, je třeba vyjednat nový dokument se širším záběrem. EU tuto politiku americké administrativy neschvaluje.

V Íránu kromě Rúháního na sankce proti Zarífovi reagovaly i tamní elitní revoluční gardy. Podle jejich prohlášení jde o nelegální a nemoudrý krok. „Revoluční gardy odsuzují tento čin jako směšný, nelegální a nemoudrý,“ stojí v prohlášení.

Zaríf dnes upozornil na rozpory americké politiky s poukazem na spojenectví USA a Saúdské Arábie. „Zabijte 3000 a více Američanů, ale zůstanete spojenci USA a můžete mít jaderné zbraně a dokonce i pomoc, jak je získat. Odmítněte se podřídit rozmarům B-týmu, a nemůžete mít ani mírovou jadernou technologii,“ napsal Zaríf s poukazem na teroristické útoky na USA z roku 2001, při nichž teroristé hlavně ze Saúdské Arábie pozabíjeli v USA na 3000 lidí. Zaríf ve své twitterové reakci dodal, že „zjevně nezáleží na tom, že Írán zabíjí členy Islámského státu, zatímco spojenci USA jej vyzbrojují“, což je narážka znovu na Saúdskou Arábii a Spojené arabské emiráty, které Teherán označuje za sponzory terorismu v regionu.

Jako B-tým Zaríf označuje politiky, kteří jsou podle něj za protiíránskou politikou - bezpečnostního poradce Bílého domu Johna Boltona, izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, saúdskoarabského korunního prince Muhammada bin Salmána a korunního prince emirátu Abú Zabí Muhammada bin Zajda.

ČTK