Neděle 17. ledna 2021svátek má Drahoslav -5 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

EU by mohla v nejbližších dnech povolit prodej remdesiviru

Výroba léků proti koronaviru (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Výroba léků proti koronaviru (ilustrační foto). | foto: Reuters

Brusel Evropská unie by mohla v nejbližších dnech podmínečně povolit prodej léku remdesivir používaného k léčení nemoci covid-19 v některých zemích včetně Česka. Uvedl v pondělí šéf Evropské lékové agentury (EMA) Guido Rasi. Úřad už v dubnu doporučil nasazování léku vyráběného americkou firmou Gilead, používání se však týkalo pouze specifických podmínek některých vážných případů.

Lék vyvinutý týmem pod vedením Čecha Tomáše Cihláře má podle studie zaštítěné americkou vládou pozitivní účinky proti koronaviru covid-19. Ačkoli měl být původně využíván proti ebole, začaly jej USA a některé evropské země včetně Česka nasazovat také proti covidu-19.

EMA zatím doporučuje používat lék pouze ve velmi vážných případech, což podle Rasiho zrcadlí americký přístup k používání léku.

V nejbližších dnech by ovšem agentura mohla vydat podmínečné povolení k jeho prodeji, řekl Rasi členům zdravotního výboru Evropského parlamentu.

„Bude to záležet na datech, které jsme dostali, a zda je experti budou považovat za dostatečně vypovídající,“ dodal k finišujícímu hodnocení léku. Společnost Gilead chce ve spolupráci s mezinárodními partnery zvýšit výrobu léku, v čemž by jí autorizace pro komerční prodej v EU pomohla.

Světová zdravotnická organizace (WHO) minulý týden bez podrobností uvedla, že se zaměřuje na zkoumání a porovnávání čtyř nebo pěti nejslibnějších přípravků proti covidu-19. Podle mluvčí WHO dosud hodnocené léky omezují prudkost nebo délku nemoci, její zastavení však nezaručuje žádný. Podle Rasiho by se schválení v EU mohly brzy dočkat i další léčebné prostředky.

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Velký horoskop pro rok 2021: Čeká nás klidnější rok, který poodhalí budoucnost

Ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po výjimečném roce 2020, kdy se na nebi setkali všichni velcí astrologičtí hráči jako Pluto, Saturn a Jupiter ve...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!