Pondělí 10. srpna 2020svátek má Vavřinec 30 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

EU by neměla kvůli pandemii šetřit na obraně, tvrdí šéf unijní diplomacie Borrell. Přesně to zřejmě hrozí

Šéf unijní diplomacie Josep Borrell. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šéf unijní diplomacie Josep Borrell. | foto: AP Photo

Brusel Evropská unie by neměla snižovat výdaje na společnou obranu ani přesto, že potřebuje masivně investovat do podpory hospodářství stiženého koronavirovou krizí. Současná pandemie může vést ke zhoršení bezpečnostní situace a EU by na to měla být připravena. Prohlásil to šéf unijní diplomacie Josep Borrell po úterní videokonferenci ministrů obrany věnované zejména dopadům covidu-19 na spolupráci evropských armád.

 Podle některých diplomatů přitom obranné fondy zřejmě přijdou kvůli covidu-19 v novém víceletém rozpočtu zkrátka.

Evropská komise chce v průběhu května představit návrh sedmiletého rozpočtu, jehož podstatná část by měla sloužit k hospodářskému oživení. Někteří diplomaté očekávají, že výdaje na unijní obranné projekty budou klesat. Tak tomu ostatně bylo již v únoru, kdy lídři zemí EU jednali o tehdejším „předkrizovém“ návrhu rozpočtu.

„Doufám, že výdaje na obranu a bezpečnost neklesnou,“ řekl Borrell novinářům.

Část unijních lídrů včetně českého premiéra Andreje Babiše přitom dlouhodobě tvrdí, že země EU mají společnou obranu primárně řešit v rámci Severoatlantické aliance a financování některých unijních armádních projektů považují za zbytečné.

Zástupci dalších členských zemí naproti tomu vidí v pandemii podnět k tomu, aby unie začala více spolupracovat na své bezpečnosti. Armádní kooperace se podle nich může týkat například i vývoje odolných materiálů či technologií, které mohou pomoci proti případné nové nákaze.

„Současná pandemie ukazuje potřebu solidárnosti, vnímavosti, připravenosti a odolnosti,“ uvedl nový šéf Evropské bezpečnostní agentury (EDA) Jiří Šedivý, který se v úterý do ministerského jednání zapojil poprvé. EU by podle něho neměla v reakci na covid-19 krátit zdroje na armádní spolupráci, ale naopak ji posílit.

Jiří Šedivý, bývalý velvyslanec při NATO.

Jiří Šedivý, bývalý velvyslanec při NATO.

Ministři v úterý podle Borrella podpořili myšlenku, aby armády v budoucnu ještě více pomáhaly zdravotnickým a dalším institucím se zvládáním pandemií. V současnosti mimo jiné poskytují své letecké kapacity nebo budují provizorní nemocnice. Zástupci vlád se podle šéfa unijní diplomacie shodli také na tom, že EU bude i po skončení současné krize pokračovat ve společných vojenských misích.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...