Čtvrtek 18. července 2024, svátek má Drahomíra
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

EU chce být energeticky soběstačnější

Svět

  17:20
BRUSEL - V současnosti evropské společenství využívá polovinu energií z dovozu, toto číslo má však ještě stoupat. Právě publikovaná zpráva Evropské komise upozorňuje na hrozbu nebezpečí monopolizace energetického trhu a závislost na dovážených zdrojích.

Plyn. foto: AFP

Evropská unie chce snížit závislost na dovozu energií. Tato závislost činí unii stále více zranitelnou a ohrožuje její energetickou bezpečnost. Vyplývá to z materiálu, který dnes zveřejnila Evropská komise. Problém je nyní aktuálnější o to, že Rusko před několika dny přerušilo dodávky ropy přes ropovod Družba.

V současnosti dovoz pokrývá zhruba polovinu energetické spotřeby unie, ale v roce 2030 by to mohlo být až 65 procent. Do té doby by měla rovněž vzrůst závislost EU na dovozu zemního plynu na 84 procent z 57 procent a na ropě na 93 procent z 82 procent.

Evropská komise chce mimo jiné úplnou liberalizaci trhu s energiemi, kterou dosud většina členských států EU spíše ignorovala, a větší využití obnovitelných zdrojů energie. Ve hře je i další rozvoj kontroverzní atomové energie. Komise sice o ní příliš nemluví, ale z vyjádření evropských politiků je jasně patrná i tato možnost.

EU zakročí proti monopolizaci energetických firem
Jedním z hlavních pilířů je ale uvolnění trhu s energiemi, který je převážně v moci energetických gigantů. Komisařka pro hospodářskou soutěž Neelie Kroesová dnes dala jasně najevo, že se Brusel na počínání energetických společností zaměří. Vadí jí mimo jiné to, že na trh nepřipouští konkurenty a "po chuti" jí nejsou ani jejich obrovské zisky.

Mezi lety 2001 až 2005 příjmy největších energetických společností činily 1,3 bilionu eur. Do rozšíření kapacit se investovalo jen asi 20 procent této částky. "Je to varovné," uvedla Kroesová.

Komisařka společnosti utvrdila v tom, že využije všechny zákonné možnosti, aby situaci změnila. Brusel se tak zřejmě chystá pátrat po případných kartelových dohodách, chce kontrolovat fúze jednotlivých společností a pomoc, kterou případně dostávají od státu. Zaměstnanci Evropské komise již například prohledali kanceláře německých společností E.ON a RWE, kde hledali důkazy o porušování hospodářské soutěže.

Jaderná energie?
Otázky nadále visí nad jadernou energií. Předseda komise José Barroso dnes před jasnou odpovědí na otázky novinářů uhýbal, ale například německá kancléřka Angela Merkelová v úterý zpochybnila dohodu z roku 2000, podle níž se Německo během 20 let vzdá úplně jaderných elektráren.

Energie z jádra totiž řeší i problém s emisemi skleníkových plynů, jejichž objem chce
EU do roku 2020 snížit o třetinu, a přispět tak k boji proti globálnímu oteplování.

Nižších emisí lze podle Bruselu dosáhnout jedině zvyšováním podílu alternativních energií. To znamená více větrných a solárních elektráren a větší místo na trhu pro biopaliva; ve hře je i větší využití kontroverzní atomové energie. Podíl obnovitelných zdrojů energie by měl na celkové spotřebě vzrůst do roku 2010 na deset procent.

Náklady na podobnou politiku ale budou obrovské, i když by se podle některých expertů rozhodně vyplatily. Například bývalý hlavní ekonom Světové banky Nicholas Stern tvrdí, že každá tuna CO2 vypuštěného do ovzduší způsobuje škodu asi 85 dolarů (1700 korun). Vzhledem k množství vypuštěných emisí by podle něj byly investice nakonec nižší než škody, které by způsobila lidská nečinnost.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!