Úterý 18. února 2020svátek má Gizela 8 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

EU chce po Češích vyšší daň z piva

Pivo. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pivo. | foto: Hynek Glos, Lidové noviny

BRUSEL Evropské unii se nelíbí nízká spotřební daň z piva. Doporučila proto státu, aby zvýšila cenu za půllitr o třicet haléřů. Daň by měla růst mezi roky 2008 a 2010.

Českým pivovarníkům se návrh unie na zvýšení daně nelíbí. "Je to o tom, že EU chce daně sbližovat a mít vše jednotné, podle jednoho mustru. To je špatně," řekl výkonný ředitel Českého svazu pivovarů a sladoven Jan Veselý.

Pivovarníci by podle něj byli nejradši, kdyby český ministr financí návrh EK na příslušném jednání vetoval. Popřípadě budou žádat rozdělení růstu daně alespoň do dvou kroků.

Zvýší-li se sazba o 30 haléřů na půllitr, může být konečné zdražení i 50 haléřů, což je citelné, uvedl Veselý s tím, že samotné pivovary jsou při zvyšování cen opatrné. Výkonný ředitel svazu také uvedl, že by se dál prohloubil daňový rozdíl mezi pivem a vínem, kterému má zůstat nulová sazba.

Případné zvýšení daně se nelíbí ani předsedovi Českého svazu malých nezávislých pivovarů Jiřímu Fuskovi. Pivo je podle něj národní nápoj a významná exportní komodita, jakých ČR moc nemá. "Příliš málo si ho chráníme," uvedl s tím, že třeba Francouzi by si na víno nechali sáhnout jen těžko.

Brusel svůj návrh obhajuje tím, že do spotřebních daní z alkoholu se v posledních letech prakticky nepromítala inflace, tedy růst spotřebních cen. Ten jen od roku 1992 v celé EU činil zhruba 31 procent.

"Minimální daňové sazby jsou základním kamenem systému spotřebních daní v celé EU," řekl eurokomisař László Kovács, který má na starosti právě daně. Podle něj celý systém spotřebních daní ztrácí smysl, pokud se do něj inflace nepromítá. Ekonomické a sociální dopady růstu daní budou podle evropského společenství naprosto minimální, i když lze čekat odpor ze strany některých členských států.
,
Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Vím, že to zní šíleně. Vítěz StarDance popsal, jak se naučil žít s bolestí

Dominik Vodička a Veronika Khek Kubařová - vítězové 10. ročníku taneční soutěže... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Držitel letošní prestižní Ceny Thálie, tanečník Dominik Vodička, má letos neuvěřitelně nabitý program. Vedle zkoušení a...

Premium

Neustále se mě ptají na honorář, říká „holčička“ z reklamy s prasátkem

Sandra Flemrová (Plzeň, 2. prosince 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Tak nám ta malá holčička z prasátkové reklamy na kofolu trochu povyrostla. Už jí je dvacet, jmenuje se Sandra Flemrová...