Středa 10. srpna 2022, svátek má Vavřinec
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

EU chce rovnoprávnost pro legální přistěhovalce. Česko je proti

Svět

  16:35
BRUSEL - Evropská unie dnes v Bruselu jedná o možnosti, že by imigrantům, kteří legálně žijí na území unie, udělila stejná práva, jaká mají i občané EU. Přestože členské státy unie dokument téměř jistě odhlasují, Češi mají právě s udílením stejných práv imigrantům velký problém.

Martin Pecina. foto: ČTK

S uděleným stejných práv imigrantům počítá tzv. Stockholmský program. Dnes o něm rozhodují ministři vnitra EU.

Český zástupce-ministr vnitra Martin Pecina dnes v souvislosti s jednáním reagoval slovy: "Nemyslíme si, že by lidé, kteří přijdou do EU, měli mít okamžitě ta samá práva jako občané unie. Možná by se to blížilo kanadskému systému, který tak kritizujeme, takže problém s tím máme".

Praha Kanadu kritizuje kvůli jejímu údajně příliš benevolentnímu systému.

Dopadneme jako v Kanadě, bojí se Pecina
Stockholmský program má stanovit priority pro oblast vnitra a justice v EU pro roky 2010 až 2014. Kromě celé řady návrhů obsahuje právě i stejná práva pro imigranty ze zemí mimo unii.

"Evropská unie musí zajistit férové zacházení s občany třetích zemí, kteří žijí legálně na území členských států. Důkladnější integrační politika by se měla zaměřit na poskytnutí stejných práv a povinností, jaké mají i občané EU," uvádí unie v programu.

Současný návrh sice není právně závazný a představuje jen určitou strategii, není však vyloučeno, že se jej časem pokusí "přetavit" v závaznou unijní směrnici.

Češi by se v takovém případě postavili podle Peciny proti, nelíbí se jim sice ani Stockholmský program, ale blokovat jej celý nehodlají, protože jde jen o deklaraci. V případě legislativního návrhu by však situace byla již jiná.

"Dneska existuje jakýsi systém. My máme azylanty a máme občany, udělujeme azyl, povolujeme trvalé pobyty a pak dáváme občanství. Vidíme problém v tom, aby člověk, kterému bude udělen azyl na Maltě, odcestoval do České republiky a pobíral podpory jako český občan," dodal český ministr vnitra s tím, že podobný systém by byl velmi motivační pro uprchlíky, kteří ze svých zemí odcházejí z ekonomických důvodů.

Autor:

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 6. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 6. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...

Mohlo by vás zajímat