Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

EU chystá summit o Středomoří

  17:00
MARSEILLE - Partnerství Severu a Jihu potřebuje chytit druhý dech, podobně jako celá evropská integrace. Tato slova zazněla tento týden ve francouzském Marseille hned několikrát.

Středomoří | foto: Reprofoto

Na konferenci se zde sešlo 300 novinářů, úředníků i studentů, aby diskutovali o tom, jak lze lépe prodat veřejnosti takzvaný Barcelonský proces. Ten letos slaví své desáté výročí - jedná se o projekt partnerství Evropské unie a zemí jižního Středomoří.

Z odvážných plánů před deseti lety se ale podařil splnit jen zlomek a partnerství se potýká s mnoha problémy. Podle šéfredaktora tuniského listu Réalités Zijáda Krichena jde především o nedostatek demokracie na Jihu a nezájem na Severu. K tomu lze přičíst terorismus, jenž vyvolává strach a větší uzavírání se Severu, a také rozšíření unie na východ, které poněkud odvrátilo pozornost od Středomoří.

Společné projekty ale přesto "spolkly" v průběhu deseti let téměř 20 miliard eur na obou březích Středozemního moře. Představitelé Bruselu svou práci obhajují: "Máme dobré výsledky, pro partnerství EU a Středomoří pracují stovky lidí," říká zástupkyně Evropské komise Laura Bezová.

Baezová například zmínila projekty v Maroku: rozšiřování zdravotního pojištění na celou populaci nebo pomoc s restrukturalizací bank. Pokrok je vidět i v samotné Marseille, kde se z peněz EU například financovala přeměna doků na moderní obytnou čtvrť.

Středomořské státy
spolupracující s Unií
Maroko, Alžírsko, Tunisko, Egypt, Izrael, Palestina, Jordánsko, Libanon, Sýrie a Turecko. Libye se partnerství účastní zatím jako pozorovatel.
"Není nutné omezovat dialog pouze na státy," podotknul marseillský starosta Jean-Claude Gaudin, jenž poté zavzpomínal na problémy, do nichž se před lety dostal ještě jako šéf regionu Provence-AlpesCote d'Azure. "Navazoval jsem spolupráci v Alžírsku a někteří politici mi vyčinili, že o to se má starat jen ministerstvo zahraničí."

Dris Chrúz, univerzitní profesor z marockého Rabatu, zase připomněl, že přelom tisíciletí přinesl na Jihu opětné posílení náboženství a také vznik nových elit. Ty už se prý o Barcelonský proces nezajímají. Problémem je i uzavřenost EU -Brusel sice prosazuje volný pohyb služeb a kapitálu, pohyb osob však naopak omezuje.

Televize pro Středomoří
Jedním z cílů marseillské konference byla i příprava podnětů pro šéfy vlád a států, kteří se kvůli partnerství Severu a Jihu sejdou na konci listopadu v Barceloně. Politici by se podle novinářů měli soustředit i na témata, které až dosud přehlíželi - například imigraci nebo terorismus. Pomoci by mohlo i vytvoření zvláštního televizního kanálu pro Středomoří. Zda ale politici tyto návrhy vyslyší, ukáže až poslední týden v listopadu.

Autor:

Domácí lékárnička: Co patří do lékárničky pro děti?
Domácí lékárnička: Co patří do lékárničky pro děti?

Mít správně vybavenou domácí lékárničku je velice důležité pro efektivní poskytnutí první pomoci, zejména dětem. Bez ohledu na to, zda se jedná o...