Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

EU začala jednat s Albánií a Severní Makedonií o vstupu do Unie

Svět

  9:33aktualizováno  14:29
Evropská unie oficiálně zahájila přístupové rozhovory s Albánií a Severní Makedonií. Po jednání s premiéry obou zemí a předsedou české vlády Petrem Fialou to v úterý řekla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Podle ní začnou obě strany ještě v úterý pracovat na adaptaci balkánských států na unijní pravidla.

Podle Fialy mají Tirana i Skopje evropskou budoucnost na dosah a jejich integrace posílí i samotnou EU. Česko v tomto pololetí evropskému bloku předsedá, proto se Fiala účastnil dopoledního jednání.

„Je to úspěch vás a vašich obyvatel, pracovali jste velmi tvrdě, abyste se dostali až sem,“ řekla von der Leyenová během společného vystoupení premiérům obou balkánských států. Ocenila jejich dosavadní pokrok v otázkách vlády práva, boje s korupcí, nezávislosti médií či občanské společnosti.

Von der Leyenová rovněž pogratulovala Fialovi, že historický krok pro balkánské státy přichází během českého předsednictví, a podotkla, že Česká republika integraci zemí tohoto regionu dlouhodobě podporuje.

„Česká republika a celá střední Evropa si je dobře vědoma důležitosti integrace EU pro naši demokracii, bezpečnost a rozvoj naší ekonomiky,“ řekl Fiala.

Dopoledne pak český ministr zahraničí Jan Lipavský zahájil v Bruselu mezivládní konferenci spolu s ostatními ministry zahraničí členských států, a to nejdříve se Severní Makedonií a poté s Albánií. Na konferencích byli přítomni premiéři obou zemí.

Severomakedonský premiér Dimitar Kovačevski označil zahájení přístupových jednání za dlouho očekávaný sen, který se stal konečně skutečností. „Od nynějška se Severní Makedonie začne ekonomicky rozvíjet, obyvatelům se zvýší životní standard. Je čas být jednotní, dát se dohromady a doufat v lepší budoucnost,“ apeloval po jednání na jednotu své země Kovačevski. Vládní opozice v Severní Makedonii totiž tak úplně nesouhlasí s požadavky, které po zemi chce Bulharsko a chce vyvolat referendum. Bulharsko dlouhou dobu mělo negativní stanovisko vůči zahájení přístupového jednání se Severní Makedonií.

Lipavský doufá, že severomakedonská vláda dokáže v Parlamentu prosadit potřebné změny, ke kterým se zavázala. „Víme, že schvalovací proces v makedonském parlamentu byl pro vaši zemi bolestivý a náročný, ale vaše odhodlanost převládla,“ ocenil po konferenci Lipavský.

Severní Makedonie je kandidátem na členství v unii již 17 let, kvůli odporu nejprve Řecka a poté Bulharska ale stále čekala. Albánie podobným překážkám nečelila, unijní země se ale rozhodly přijímací proces obou států spojit. Průměrně trvají přístupová jednání mezi pěti až sedmi lety. U obou zemí se bude postupovat odděleně.

Autoři: ,