Středa 21. října 2020svátek má Brigita 15 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

EU hrozí odvetou, pokud Londýn do středy nezmění sporný návrh porušující brexitovou dohodu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: Reuters

Brusel/Londýn Pokud britská vláda do středy neodstraní z navrhovaného tržního zákona kontroverzní pasáže, které porušují brexitovou dohodu, Evropská unie sáhne k právním krokům. Prohlásil to v pondělí místopředseda Evropské komise (EK) Maroš Šefčovič, podle něhož má evropský blok stále zájem na dojednání smlouvy o budoucích vztazích. Jednání však musejí výrazně zrychlit. Obě strany zahajují další kolo rozhovorů, které stále nedospěly ke sblížení v klíčových sporných bodech. O jejich úspěchu by podle Bruselu i Londýna měly rozhodnout nejbližší týdny.

Britský parlament od poloviny září projednává návrh zákona o vnitřním trhu, který unijní politici označují za zásadní nabourání důvěry a budoucích vztahů. Návrh s cílem zajistit volný obchod mezi všemi částmi Británie porušuje takzvaný protokol o Severním Irsku, který je jedním ze základních pilířů brexitové dohody, kterou loni schválila unie i Británie. Podle něj bude tato část Británie součástí unijního volného trhu, což má zabránit vzniku tvrdé hranice mezi britským Severním Irskem a Irskou republikou, která zůstala součástí EU.

„Opakoval jsem žádost EU o odstranění sporných částí návrhu do konce září,“ řekl novinářům po jednání s britským ministrem Michaelem Govem Šefčovič. Dohoda o vystoupení Británie z EU podle něj obsahuje „mnoho právních nástrojů“, jak vyřešit případné porušení pravidel. „EU se nebude zdráhat je použít,“ dodal Šefčovič a dodal, že konkrétněji se Brusel k dalšímu postupu vyjádří až po uplynutí dané lhůty.

Unie podle něho stále stojí o dojednání smlouvy upravující vzájemný obchod a další vztahy od skončení přechodného období na konci roku. K tomu by však obě strany měly výrazně zvýšit tempo, dodal Šefčovič.

Británie nehodlá ustupovat

Mluvčí britského premiéra Borise Johnsona v pondělí novinářům sdělil, že Londýn se bude snažit posunout dosud zablokované rozhovory kupředu. Pozice Británie se podle něj nemění, Londýn stále usiluje o standardní obchodní dohodu, jakou má EU s dalšími státy. Nemíní však ustupovat požadavkům Bruselu.

Sedmadvacítka unijních států stále usiluje o to, aby Británie jako nedávná členská země a hlavní obchodní partner sladila podmínky pro hospodářskou konkurenci s těmi unijními či zachovala pro rybáře z kontinentu dosavadní přístup do svých vod.

Podle některých unijních politiků návrh zákona už tak složitá vyjednávání dál komplikuje a naděje na dosažení dohody kvůli němu klesá.

Británie opustila EU na konci ledna. Jestliže se do začátku příštího roku nepodaří nové partnerství dojednat, zkomplikují od ledna obchodování přes kanál La Manche cla a kvóty podle pravidel Světové obchodní organizace (WTO). Do konce nynějšího přechodného období brexitu se Británie dál řídí unijním právem, ačkoli už není členem EU.

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

David Sedmera | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Testování s Hami: Rozdáváme 80 batolecích mlék s výbornou chutí
Testování s Hami: Rozdáváme 80 batolecích mlék s výbornou chutí

Batolecí mléka Hami pro děti od ukončeného 12. a 24. měsíce obsahují potřebné živiny, jsou obohaceny o důležité vitamíny a minerální látky a...