Pátek 1. prosince 2023, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

EU má dva nové členy - Bulharsko a Rumunsko

Svět

  10:42
BRUSEL - Nový rok přinesl Evropské unii několik významných změn. EU má nově 27 členů; k dosavadním 25 státům se připojily Bulharsko a Rumunsko. Rozšířené unii bude příštích šest měsíců předsedat Německo, které v této roli střídá Finsko. Ke 12 zemím EU používajícím jednotnou evropskou měnu euro se dnes přidal první z nováčků z rozšíření roku 2004 - Slovinsko.

Vlajka Evropské unie foto: Repro LN

Rozmanitější je i počet úředních jazyků nové sedmadvacítky. Kromě bulharštiny a rumunštiny se dosavadních 20 oficiálních řečí EU rozšířilo také o irštinu. 

Tamní vládě se podařilo prosadit irštinu navzdory tomu, že tímto keltským jazykem mluví i podle oficiálních údajů jen přibližně 40 procent z 3,8 milionu obyvatel; některé odhady přitom tvrdí, že ve skutečnosti irštinou hovoří jen asi 340.000 lidí. Do května 2004 unie mívala 11 oficiálních jazyků. 

Z desítky nováčků, kteří do unie vstoupili v roce 2004 a mezi nimiž byly i Česká republika a Slovensko, dnes jako první zavádí společnou evropskou měnu Slovinsko. Jde navíc o první postkomunistický stát, který do Evropské měnové unie (EMU) vstupuje. 

Slovinský premiér Janez Janša označil vstup do EMU za největší národní úspěch od vstupu do EU. Kdy se k tomuto kroku odhodlá i ČR, zatím není jasné; žádný oficiální termín Praha v tuto chvíli nemá. 

V tomto roce se v unii zatím nečekají nějaké dramatické události či krize, které EU otřásly zejména poté, co v roce 2005 Francie a Nizozemsko neschválily evropskou ústavu. 

V roce 2007 by se naopak budoucnost euroústavy, kterou někteří politici v současné podobě mají za mrtvou, mohla za německého předsednictví opět dostat na přetřes. Některé členské státy totiž považují reformy unijních institucí, s nimiž v současnosti odložený dokument počítal, za nezbytný předpoklad k dalšímu uspokojivému fungování EU. 

Od dnešního dne také zdraží víza pro vstup do schengenského prostoru, a to z 35 na 60 eur (z 996 korun na 1707 korun). Čechů se to nicméně netýká, protože víza k cestování po unii nepotřebují. Od Silvestra 2007 by se ale ČR měla stát součástí tohoto prostoru bez vnitřních hranic, což by Čechům umožnilo cestovat přes hranice v unii bez pasových kontrol.
Autor: