Středa 18. května 2022, svátek má Nataša
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

EU má dva nové členy - Bulharsko a Rumunsko

Svět

  10:42
BRUSEL - Nový rok přinesl Evropské unii několik významných změn. EU má nově 27 členů; k dosavadním 25 státům se připojily Bulharsko a Rumunsko. Rozšířené unii bude příštích šest měsíců předsedat Německo, které v této roli střídá Finsko. Ke 12 zemím EU používajícím jednotnou evropskou měnu euro se dnes přidal první z nováčků z rozšíření roku 2004 - Slovinsko.

Vlajka Evropské unie foto: Repro LN

Rozmanitější je i počet úředních jazyků nové sedmadvacítky. Kromě bulharštiny a rumunštiny se dosavadních 20 oficiálních řečí EU rozšířilo také o irštinu. 

Tamní vládě se podařilo prosadit irštinu navzdory tomu, že tímto keltským jazykem mluví i podle oficiálních údajů jen přibližně 40 procent z 3,8 milionu obyvatel; některé odhady přitom tvrdí, že ve skutečnosti irštinou hovoří jen asi 340.000 lidí. Do května 2004 unie mívala 11 oficiálních jazyků. 

Z desítky nováčků, kteří do unie vstoupili v roce 2004 a mezi nimiž byly i Česká republika a Slovensko, dnes jako první zavádí společnou evropskou měnu Slovinsko. Jde navíc o první postkomunistický stát, který do Evropské měnové unie (EMU) vstupuje. 

Slovinský premiér Janez Janša označil vstup do EMU za největší národní úspěch od vstupu do EU. Kdy se k tomuto kroku odhodlá i ČR, zatím není jasné; žádný oficiální termín Praha v tuto chvíli nemá. 

V tomto roce se v unii zatím nečekají nějaké dramatické události či krize, které EU otřásly zejména poté, co v roce 2005 Francie a Nizozemsko neschválily evropskou ústavu. 

V roce 2007 by se naopak budoucnost euroústavy, kterou někteří politici v současné podobě mají za mrtvou, mohla za německého předsednictví opět dostat na přetřes. Některé členské státy totiž považují reformy unijních institucí, s nimiž v současnosti odložený dokument počítal, za nezbytný předpoklad k dalšímu uspokojivému fungování EU. 

Od dnešního dne také zdraží víza pro vstup do schengenského prostoru, a to z 35 na 60 eur (z 996 korun na 1707 korun). Čechů se to nicméně netýká, protože víza k cestování po unii nepotřebují. Od Silvestra 2007 by se ale ČR měla stát součástí tohoto prostoru bez vnitřních hranic, což by Čechům umožnilo cestovat přes hranice v unii bez pasových kontrol.
Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Mohlo by vás zajímat