Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Svět

EU nakonec nebude bránit vývozu vakcín do Severního Irska

Britský premiér Boris Johnson drží v ruce vakcínu od společnosti AstraZeneca. foto: ČTK

Londýn/Brusel - Evropská unie v pátek ustoupila od plánu použít nouzová opatření z protokolu o Severním Irsku z předloni uzavřené brexitové dohody a zamezit vývozu vakcín proti covidu-19 do Británie. Předchozí oznámení Bruselu vyvolalo pozdvižení v Severním Irsku, Londýně i Dublinu.
  7:27

Členské státy mohou omezit vývoz vakcín vyráběných v EU, pokud firmy nedodrží smlouvy

Evropská komise v pátek oznámila, že pokud výrobci vakcín proti covidu-19 nedodrží smlouvy s Evropskou unií, budou jim moci členské státy dočasně omezit vývoz očkovacích látek vyráběných v podnicích na území bloku.

Mechanismus přijatý ve zrychleném řízení je reakcí na aktuální spor EU s britsko-švédskou firmou AstraZeneca. Společnost, jejíž preparát v pátek Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) doporučila k používání v zemích bloku, chce proti původní dohodě výrazně snížit množství vakcíny, kterou dodá do konce března.

Evropská unie může zablokovat vývoz vakcín do mimounijních zemí

Komise však zároveň chtěla spustit ochrannou klauzuli v severoirském protokolu, a zabránit tak přepravu vakcín z Irska, které je členem EU, do Severního Irska, které je součástí Spojeného království.

EU nakonec krátce před půlnocí zveřejnila prohlášení, že zajistí, aby severoirský protokol, který má udržet irskou hranici otevřenou, zůstane nedotčen. Komise však varovala, že pokud budou vakcíny a účinné látky bez povolení převáženy do třetích zemí a mimo blok, použije „všechny nástroje, které má k dispozici“.

Ministerstvo zdravotnictví zrušilo zákaz vývozu dezinfekce z Česka, podle rezortu už pro to není důvod

Prohlášení následovalo poté, co britský premiér Boris Johnson hovořil s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou a vyjádřil „vážné znepokojení“, a také s irským premiérem Micheálem Martinem. Šéf irské vlády také hovořil s von der Leyenovou a následné rozhodnutí neaplikovat ochranné ustanovení uvítal.

Krok Bruselu předtím coby „neuvěřitelný akt nepřátelství“ ostře odsoudila severoirská první ministryně Arlene Fosterová. Podle ní se mezi Irskem a Severním Irskem vytváří tvrdá hranice, které měl přitom takzvaný protokol o Severním Irsku zabránit, neboť podle něj zůstane toto území Spojeného království součástí unijního volného trhu.

EU původně chtěla použít článek 16 protokolu o Severním Irsku, který umožňuje jednostranná ochranná opatření při neočekávaných negativních dopadech zachování jednotného trhu.

Autor: