Středa 28. července 2021, svátek má Viktor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Covid-19 není tak nebezpečný jako ebola, rozhodl Brusel. Na pracovišti může panovat volnější režim

Svět

  18:42
Brusel - Zaměstnanci v zemích Evropské unie nebudou podle Evropské komise v práci potřebovat nejpřísnější možnou ochranu proti nákaze nemocí covid-19.
ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Shutterstock

Unijní exekutiva ve středu po konzultacích s experty zařadila virus SARS-CoV-2 do druhé nejnebezpečnější skupiny původců nemocí, což zaměstnavatelům patrně umožní přistoupit na pracovištích k některým volnějším opatřením. Rozhodnutí vyvolalo kritiku socialistických europoslanců, podle nichž může být v sázce zdraví některých zaměstnanců.

EU klasifikuje viry a bakterie na čtyřstupňové škále podle závažnosti ohrožení, které mohou způsobit lidem na pracovištích. Komise ve středu na seznam obsažený ve směrnici o ochraně zdraví zaměstnanců doplnila koronavirus, jehož šíření v posledních třech měsících paralyzovalo život v Evropě. Dostal se do druhé nejrizikovější skupiny podobně jako viry způsobující žlutou zimnici či horečku dengue. Do skupiny nejzávažnějších rizik patří například ebola či pravé neštovice.

Podle mluvčí EK na klasifikaci pracovala skupina expertů nominovaných členskými zeměmi, kteří se na hodnocení viru jednoznačně shodli. V potaz přitom brali řadu hodnotících kritérií, mezi nimiž byla i dostupnost vakcíny či léků. Očkovací látku proti koronaviru přitom vědci teprve vyvíjejí a bezvýhradně prověřený lék na covid-19 zatím také neexistuje.

Do skupiny, kam komise zařadila koronavirus, přitom podle směrnice spadají viry, které sice mohou způsobit vážné riziko pro zdraví pracovníků, avšak zpravidla proti nim je dostupný lék či očkování.

„Všechna kritéria jsou posuzována experty a žádné nemá větší váhu než jiné. Neexistence léku a či prevence nemůže být brána jako jediné hledisko,“ řekla ve středu novinářům mluvčí komise Marta Wieczoreková. O klasifikaci koronaviru rozhodovala i další kritéria jako například infekčnost či závažnost způsobené nemoci. Vakcína i lék jsou navíc podle Bruselu už ve vývoji.

Ochrana na pracovišti je nutná

Zařazení viru do druhé nejnebezpečnější skupiny pro zaměstnavatele znamená povinnost zajistit přiměřenou ochranu zaměstnanců, ale nebude pro ně patrně mít tak závažné důsledky v případě, že se v jejich podniku infekce rozšíří.

„Zásadně nesouhlasíme s rozhodnutím komise označit covid-19 jen jako průměrné riziko. Je to největší zdravotní výzva naší éry,“ kritizovala krok socialistická europoslankyně Agnes Jongeriusová. Dodala, že zvláště v době postupného návratu lidí na pracoviště musí EU zajistit jejich adekvátní ochranu.

S jejím pohledem nesouhlasí eurokomisař pro sociální věci Nicolas Schmit, podle něhož právě klasifikace koronaviru jako vážného rizika zajistí ochranu pracovníků v případě druhé vlny pandemie, která by podle epidemiologů mohla Evropu zasáhnout na podzim.

Socialisté o tom však přesvědčeni nejsou a druhá nejsilnější frakce v Evropském parlamentu podle Jongeriusové nyní hledá spojence, aby mohla na nejbližším zasedání plánovaném na červen přimět komisi ke změně pohledu. Stejnou možnost mají i členské státy.

Autor:

LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen
LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Sdílejte svoje oblíbená místa, hodnoťte tipy ostatních, hrajte o...